Adıyamanda Halkın Sesi
HV
06 ARALIK Salı 20:42

Palandöken: Servis hizmeti yardım değil pazarlama taktiği

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Büyük şehirlerde bazı işletmeler tarafından uygulanan ücretsiz servis hizmetinin mahalle esnafını olumsuz etkilediğini belirtti."

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2022 12:42   Güncelleme : 27-08-2022 12:42
Palandöken: Servis hizmeti yardım değil pazarlama taktiği

Bazı AVM, market ve sosyete pazarları tarafından verilen ücretsiz taşımacılık hizmetinin adeta bir satış ve pazarlama politikası haline geldiğini söyleyen Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "İlk etapta personel taşımak için başlatılan ancak ilerleyen dönemlerde müşterileri ücretsiz taşıyan servis araçları ile şimdi de belirli alışveriş kotası koyarak müşteri çekmeye çalışıyorlar. Vatandaşlarımız buralardan alışveriş yaptığında evine dönmek için belli meblağda fiş/fatura göstermek zorunda. Bu servisleri kullanmak için konulan alışveriş kotaları yüzünden vatandaşlarımız daha fazla alışveriş yapmaya yönlendirilirken ulaştırma sektöründeki esnafımıza ve mahalle esnafına haksız rekabet ortamı oluşturuyor. Zaten zincir marketlerin oluşturduğu haksız rekabet ortamından oldukça etkilenen mahalle esnafımız bir de bu ücretsiz servisler yüzünden müşteri kaybetmemeli" diye konuştu.

"Ücretsiz servislerin ulaşım ağları hiç durmadan genişliyor"

Ücretsiz servislerin ulaşım ağının sürekli genişlediğine işaret eden Palandöken, "Bir yere gitmek isteyen vatandaşlar hem alışverişimi yaparım hem de yolumu ücretsiz bir şekilde karşılarım diyerek bu araçlara biniyor ve dolmuş, taksi, otobüs gibi ulaşım araçlarını kullanmıyorlar. Bu da ulaştırma sektöründeki esnafımızın işine engel oluyor. Üstelik bu servis araçlarının ulaşım ağı hiç durmadan genişliyor. Oysa bu servisler yalnızca otobüs ve dolmuşların geçmediği güzergâhlarda hizmet vermeli. Zaten ulaşım ağlarının olduğu yerlerde esnafa rakip olmamalı. Günümüz koşullarında akaryakıt başta olmak üzere tüm maliyetleri artan taşımacı esnafımız iyice zor duruma düşürülmemeli" ifadelerini kullandı. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR