Adıyamanda Halkın Sesi
HV
06 ARALIK Salı 20:38

Mısırdan 7 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, Coronavirus salgınına rağmen geçen yıl ülke genelinde 6,8 milyon ton mısır elde üretildiğini bu yıl 7 milyon tonun üzerinde rekolte beklendiğini belirtti.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2022 11:46   Güncelleme : 30-08-2022 11:46
Mısırdan 7 milyon tonun üzerinde rekolte bekleniyor

Hatay'ın Kırıkhan ilçesi Mahmutlu Mahallesi'ndeki mısır hasadı yapıldı. Mısır hasadına katılan Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı İbrahim Yumaklı, 7 milyon tonun üzerinde rekolte beklendiğini söyledi.

Hasat programında telefon bağlantısıyla katılan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, bereket temennisinde bulundu. Kirişci, salgın ve savaş dinlemeden üretmeyi sürdüren çiftçileri her zaman takdir ettiğini söyledi.

Kirişci, TMO'nun buğday ve arpayla ilgili güzel fiyatlar açıklayarak, üreticilerin memnuniyetini ve sürdürülebilirliği sağlamaya çalıştığını anlatarak, şunları kaydetti:

Toprak Mahsulleri Ofisi olarak almış olduğumuz arpa ve buğday alımlarıyla yine daha önceki var olan stoklarımız aldığım son rakama göre 6,1 milyon tona yaklaştı. Bu gerçekten ülke olarak büyük bir başarı. Avrupa ülkeleri kuraklıktan, kıtlıktan söz ederken biz hamdolsun kendi ihtiyacımız olan bütün hububatı şu anda üretebilmede, kendi kendimize yetmede iyi bir noktadayız. Mısırla ilgili olarak da geçtiğimiz pazartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımız kabine toplantısı sonrası 5 bin 700 liralık ton başına fiyatı açıklayarak ülkemiz üreticilerinin alın ve akıl terinin ürünü olan bu ürünlerin karşılığını vermeye çalıştık. Daha iyilerini inşallah önümüzdeki yıllarda yine sizlere sunmaya devam edeceğiz. Bizim mottomuz var, 'Sen üret yeter' diyoruz. Hataylı üreticilerimiz bunu ziyadesiyle yapıyorlar. Allah hepsinden razı olsun.

Bakan Yardımcısı Yumaklı da çiftçilerin Covid-19'a rağmen üretmeye devam ettiğini dile getirdi.

Mısırda geçen yıl Türkiye genelinde 6,8 milyon ton civarında rekolte alındığını belirten Yumaklı, bu sene rekoltenin 7 milyon tonun üzerine çıkmasını beklediklerini kaydetti.

Konuşmaların ardından Yumaklı ve beraberindekiler, biçerdövere binerek mısır hasadı yaptı. (İLKHA) 

AdminAdmin

YORUMLAR