Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 MAYIS Pazartesi 09:16

Libya'da silahlı çatışma: 1 ölü, 5 yaralı

​Libya'da BM tarafından tanınan Ulusal Birlik Hükümetine yakın Gıniva Tugayı ile Halife Hafter'e bağlı Eymen ed-Tacuri'ye bağlı silahlı grup arasında çatışma çıktı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2022 19:43   Güncelleme : 27-08-2022 19:43
Libya'da silahlı çatışma: 1 ölü, 5 yaralı

Libya'da Ulusal Birlik Hükümetine yakın Gıniva Tugayı ile Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi'nin başbakan olarak atadığı Fethi Başağa'ya yakın Komutan Eymen ed-Tacuri'ye bağlı silahlı grup arasında çıkan çatışmada 1 kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin ise yaralandığı açıklandı.

Gece saatlerinde çıkan çatışmaların hala devam ettiği belirtildi. Başkent sokaklarındaki yoğun silah ve patlama sesleri sabah saatlerine kadar duyuldu. El-Khoms ve Zliten şehirlerini birbirine bağlayan sahil yolunun, Başağa'ya bağlı güçlerin Misrata'dan Trablus'a hareket edebileceği endişesiyle kapatıldığı belirtildi.

Libya'da 24 Aralık'ta devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin yapılmasına karar verilmiş, ancak adaylık krizi nedeniyle seçimler iptal edilmişti.

Ülkenin doğusundaki Tobruk kentinde bulunan Temsilciler Meclisi, Şubat ayında Ulusal Birlik Hükümeti’nin görev süresinin dolduğunu belirterek eski İçişleri Bakanı Fethi Başağa’yı başbakan olarak seçmişti.

BM tarafından tanınan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Cenevre Anlaşması'na aykırı hareket edildiğini, görevi seçilmiş bir hükümete devredeceğini belirterek istifa etmeyi reddetmişti. (İLKHA)

 

AdminAdmin

YORUMLAR