Adıyamanda Halkın Sesi
HV
06 ARALIK Salı 21:26

Kuş gribi salgını alarmı!

Uzmanlar, geçen yıl yabani kuşlarda ve kümes hayvanlarında görülen rekor sayıdaki vakanın ardından insanlarda kuş gribi salgınının "ufukta" olabileceğini belirtiyor.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-08-2022 20:47   Güncelleme : 30-08-2022 20:47
Kuş gribi salgını alarmı!

Bilim adamları, yeni bir salgının 'ufukta' olduğuna dair uyarılarda bulundu. Virüsün, Eylül 2021'den bu yana dünya çapında 22 milyondan fazla kuş ve kümes hayvanında tespit edildiği ve bir önceki yılın rekorunu ikiye katladığı belirtilirken, bunun çok hızlı yayıldığı ve ölümcül olduğu açıklandı

Bilim adamları, bir sonraki pandemiye neden olacak virüsün, İngiltere'de tavuk kümeslerinde ve ördek havuzlarından yayılabileceğini ifade etti.

Virüsün hayvanlarda yayıldıkça, insanları enfekte etmek ve Covid'den daha ölümcül bir küresel krize neden olmak için mutasyon geçirdiğine dair endişeler bulunuyor.

I. Dünya Savaşı'nın sonunda, şu anda dolaşımda olan H5N1'e benzer bir türün neden olduğu İspanyol gribi sebebiyle 50 milyon insan hayatını kaybetmişti.

Şimdiye kadar yeni virüsün, Eylül 2021'den bu yana dünya çapında 22 milyondan fazla kuş ve kümes hayvanında tespit edildiği ve bir önceki yılın rekorunu ikiye katladığı belirtildi.

İngiltere'de, aylardır İskoçya ve doğu kıyılarındaki adalarda tüylü leşler kumsallara saçılırken, Brighton'da gökyüzünden martılar düşüyor. Son günlerde çok büyük sayıda ölü kuşlar Güney Batı'ya görülmeye başlandı.

Cornwall Wildlife Trust (Yaban Hayvan Vakfı) geçen hafta bir uyarı yayınlayarak halkı hasta veya ölü deniz kuşlarından uzak durmaya ve 'hiçbir koşulda hayvanlara dokunmamaya' çağırdı. (İLKHA)

 

AdminAdmin

YORUMLAR