Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 EYLÜL Perşembe 14:51

KÜLÜNK: CAMİLERİMİZİ HAYATIMIZIN MERKEZİNE YERLEŞTİRMELİYİZ

AK Parti MKYK üyesi Metin Külünk Camilerin hayatın merkezine alınması gerektiğini belirterek imamların tek başına vakit namazlarını kıldıran imam modelinden çıkması gerektiğini belirtti.

AK PARTİ
Giriş Tarihi : 10-09-2022 21:06
KÜLÜNK: CAMİLERİMİZİ HAYATIMIZIN MERKEZİNE YERLEŞTİRMELİYİZ

 

 

 

 

Külünk açıklamasında, "Çünkü cami-sokak hukukunu güçlendirmek zorundayız. Bugün, özellikle din üzerinden ülkemizin karşı karşıya kaldığı tartışmaların en temel sebebi caminin devletin kontrolünde olmasına rağmen ne garip camii sahada etkin değil. Diyanet İşleri Başkanlığı salt bürokratik bir kurum olma riski taşıyor. Doğal olarak imamlar; şube başkanı, daire başkanı ve müftülükte şef gibi başlıklara sıkışıp kalma riski söz konusu. Camilerimizi merkeze koyarsak, ülkemize yönelik operasyonlar boşa düşer." Dedi.

Peki ne yapmamız lazım ? 

Külünk açıklamasının devamında, "Öncelikle cami derneklerinin imamlarla çatışan, cami önlerinde para toplayan, Camiyi derneğin kontrolünde gören, Camilerin imar işleriyle meşgul olan görüntüsünden çıkmalı. Tek başına vakit namazlarını kıldıran imam modelinden çıkmamız gerekiyor. Dernekle dalaşan imam modelinden çıkmamız gerekiyor. İmam, Cami çevresinde ki hayata dokunan adam olmak zorunda. İmam, Futboldan, hukuktan ve dijitalden anlamalı. İletişimi güçlü olmalı. Vakit namazından sonra hukukunun iyi olduğu esnafa çay içmeye gidip vaktini orada değerlendiren olmamalı. Kapı kapı dolaşarak, dert dinleyen, dert anlatan, ilgi ve alakadar olan, Camiyi çekim merkezi haline getiren, Dünyayı doğru okuyan yeni nesil imam profiline ihtiyacımız var. İmam sosyal hizmet üretmeli psikoloji okumalı sosyoloji okumalı hukuk okumalı pedagoji okumalı aile psikolojisi okumalı caminin olduğu mahallede her insana her eve dokunmalı / ahlak ve hukuk sahibi estetik sahibi irfan sahibi olmalı." İfadelerini kullandı.

AdminAdmin

YORUMLAR