Adıyamanda Halkın Sesi
HV
10 HAZİRAN Cumartesi 04:14

Kosova ile Sırbistan arasında serbest seyahat anlaşması

Avrupa Birliği (AB), Kosova ile Sırbistan arasında Kosovalı Sırplar dâhil, tüm vatandaşların serbest seyahati konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2022 20:10   Güncelleme : 27-08-2022 20:10
Kosova ile Sırbistan arasında serbest seyahat anlaşması

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, son zamanlarda Kosova ile Sırbistan arasında gerginliğe neden olan sorunla ilgili anlaşmaya varıldığını duyurdu. 

Borrell, AB öncülüğünde yürütülen Belgrad-Priştine Diyaloğu kapsamında iki ülkenin anlaştığını belirtti.

Sırbistan'ın Kosova kimliği taşıyanlar için giriş/çıkış belgelerini kaldıracağını belirten Borrell, Kosova'nın da Sırbistan kimliği taşıyanlar için bu belgeleri istemeyeceğini bildirdi.

Borrell, "Kosovalı Sırplar ve diğer tüm vatandaşlar, kimlik kartlarını kullanarak Kosova ile Sırbistan arasında serbestçe seyahat edebilecek." dedi.

Kosova hükümeti, temmuz sonunda, ülkede yaşayan Sırplar dâhil, herkesin Kosova kimlik kartı ve plakasına sahip olması zorunluluğu getirileceğini açıkladı. Kosova'daki Sırplar, buna tepki göstererek ülkenin kuzeyindeki sınır geçişlerini kapattı ve ülkede gerilim arttı.

Kosova hükümeti, daha sonra Sırbistan ile sınır kapılarına giden yollara konulan tüm barikatların kaldırılması şartıyla krize neden olan uygulamayı 1 Eylül'e erteleme kararı aldı. (İLKHA)

 

AdminAdmin

YORUMLAR