Adıyamanda Halkın Sesi
HV
06 ARALIK Salı 21:07

Irak'taki protestolarda ölenlerin sayısı 30'a yükseldi

Irak’ta Sadr Grubu destekçilerinin düzenlediği protestolarda çıkan olaylarda en az 30 kişi hayatını kaybetti, 350'den fazla kişi yaralandı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 30-08-2022 11:16   Güncelleme : 30-08-2022 11:16
Irak'taki protestolarda ölenlerin sayısı 30'a yükseldi

Irak’ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr’ın siyaseti bırakma kararı sonrası hareketin destekçileri başkent Bağdat'ta protesto gösterileri düzenledi.

Göstericiler dün, Yeşil Bölge'deki hükümet ve cumhurbaşkanlığı sarayını bastı.

Al Hadath TV, dünden bu yana devam eden gösterilerde en az 30 kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi. Olaylarda en az 350'den fazla kişini de yaralandığı ifade edildi.

Ülke genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağına rağmen, Irak'ın başkenti ve bazı bölgelerinde çatışmalar sürüyor.

Sky News Arabia da bu sabah, hükümet binalarının ve yabancı elçiliklerin bulunduğu Bağdat'ın "yeşil bölgesine" roket saldırılarının yapıldığını bildirdi. Ayrıca Irak parlamentosunun bulunduğu bölgede RBG-6 bomba atarın kullanıldığı ifade edildi.

Al Jazeera TV kanalına göre, hükümet temsilcileri ve Irak'taki bazı siyasi güçlerin liderleri gece saatlerinde Yeşil Bölge'de ateşkes konusunda görüştüler. Ancak varılan anlaşmalar hakkında bilgi verilmedi.

Mukteda es-Sadr, silahlı çatışmalar durana kadar açlık grevine başlama kararı aldığını duyurmuştu.

Sükûnet çağrıları yapıldı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin, Yeşil Bölge’deki protestoculara ateş açılmaması konusunda güvenlik güçlerine talimat verdiği belirtildi.

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ve Irak Meclisi Başkanı Muhammed  Halbusi de itidal çağrısında bulundu.

Irak'taki Birleşmiş Milletler Misyonu UNAMI, Sadr destekçilerine Yeşil Bölge’yi terk etmeleri ve hükümet binalarını boşaltmaları çağrısında bulundu ve siyasi tarafları gerilimi düşürmeye ve diyaloğa çağırdı. (İLKHA)

 

AdminAdmin

YORUMLAR