Adıyamanda Halkın Sesi
HV
31 OCAK Salı 02:47

HASTA VE YAKINLARINA MÜZİKLE TERAPİ

Adıyaman Araştırma Hastanesi Palyatif Servisi hastaları müzikli motivasyon seansları ile tedavi ediliyor.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 06-11-2022 14:10   Güncelleme : 06-11-2022 20:55
HASTA VE YAKINLARINA MÜZİKLE TERAPİ

Adıyaman Araştırma Hastanesi Palyatif Servisi hastaları müzikli motivasyon seansları ile tedavi ediliyor.

Palyatif Bakım Servisi doktor ve hemşireleri tarafından sergilenen sazlı sözlü müzik ziyafeti hasta ve yakınları tarafından ilgi ile izlenerek türkülere eşlik edildi.

 

Adıyaman Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Palyatif sorumlu hekimi Uzman DR. İlyas Akkar Palyatif hastalığın tanımı hakkında yaptığı açıklamada, "Bakım, yaşamı tehdit eden hastalıklardan kaynaklanan problemler ile karşılaşan hastaların ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini, başta ağrı olmak üzere tüm fiziksel, psikososyal ve ruhsal problemlerin erken tespit edilerek ve etkili değerlendirmeler yapılarak önlenmesi veya giderilmesi yolları ile arttıran bir yaklaşımdır." ifadelerini kullandı.

"Etkinlikleri ileride de yapmayı planlıyoruz"

Akkar açıklamasının devamında, " Palyatif bakım hastaları gerek terminal dönem olmaları gerek bası yarası ve SVH nedeniyle uzun süre hastanede yatmaktadır. Bu süreç hasta ve hasta yakını için yorucu ve zor bir süreçtir.  Bu sürece tanıklık eden sorumlu hekim olarak; Asistan hekim Mustafa Yıldız, intörn hekimlerimiz Abdüssamed Erol ve Halil İbrahim Tufan eşliğinde sözlü ve sazlı olarak bir organizasyon planladık. Amacımız hasta ve hasta yakınlarının morallerini yüksek tutmak ve onların güzel zaman geçirmesini sağlamaktı. Bu süreçte Başhekim yardımcımız Dr. Aşkı Vural ve hastane sağlık hizmetleri müdürü Remziye Orhanlı’nın desteğiyle de çiğ köfte ikramımız eşliğinde güzel bir etkinlik yapıldı. Etkinlik yaklaşık bir saat sürdü güzel ve keyifli bir zaman geçirildi. Hasta ve hasta yakınlarının, personellerin geri dönüşü çok güzeldi. İlerleyen süreçte ara ara bu tarz etkinlikleri tekrar yapmayı planladık." dedi.

Etkinliğe katılan Hasta yakınları Proğram için Başta Hastane Başhekimi Doç Fatih Doğan,   Palyatif servisi sorumlusu Dr İlyas Akkar ve ekibine teşekkür ederek memnuniyetlerini bildirdiler.

 

AdminAdmin

YORUMLAR