Adıyamanda Halkın Sesi
HV
06 ARALIK Salı 21:41

Fransa ve Cezayir ″geri dönüşü olmayan ilerleme″ bildirgesini imzaladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Cezayirli mevkidaşı Abdelmadjid Tebboune, iki ülke arasında "geri dönüşü olmayan ilerleme" bildirgesini imzaladı.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2022 19:09   Güncelleme : 27-08-2022 19:09
Fransa ve Cezayir ″geri dönüşü olmayan ilerleme″ bildirgesini imzaladı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi kapsamında geldiği Cezayir'de temaslarını sürdürüyor. Ziyarette, iki ülke arasındaki ikili ilişkileri yeniden canlandırmayı amaçlayan ortak bir bildiriye imza atıldı.

Ziyaret kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Cezayirli mevkidaşı Abdelmadjid Tebboune, iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştirilmesi için geri dönüşü olmayan bir ilerleme bildirgesi imzaladı.

İmzalanan ortak bildirgeyle Fransa ve Cezayir yeni bir ortaklık zemini oluştururken, Cezayir Cumhurbaşkanına Abdelmadjid Tebboune, "Cezayir ve Fransa birçok alanda birlikte hareket edecek. Bu birleşme daha da ilerlememizi sağlayacak" açıklamasını yaptı.

Fransa ve Cezayir arasındaki diplomatik kriz geçtiğimiz eylül ayının sonlarından bu yana devam ediyor. Fransa'nın Cezayir, Tunus ve Fas vatandaşlarına yönelik vize kısıtlaması getirmesinin ardından Cezayir, Fransa'nın Cezayir Büyükelçisi François Gouyette'yi Dışişleri Bakanlığına çağırarak tek taraflı olarak nitelendirdiği karara tepki göstermişti.

Cezayir tarihinin Fransa'ya nefret besleme üzerine yazıldığını iddia eden Macron’un "Fransız sömürgesinden önce Cezayir ulusu var mıydı?" sözlerinin ardından iki ülke arasında gerilim yeniden tırmanmıştı.

Cezayir söz konusu açıklamalara, Paris’teki Büyükelçisi Muhammed Anter Davud'u derhal ülkeye çağırarak ve Cezayir hava sahasını Fransa’ya ait askeri uçaklara kapatarak tepki göstermişti. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR