Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 EYLÜL Perşembe 14:45

DOÇ. RESUL KURT: EYT'DE BİR MÜJDE BEKLİYORUZ

AK Parti MKYK üyesi ve Genel merkez Sosyal politikalar başkan Yardımcısı Doç. Resul Kurt, Halkınsesi gazetemizi Ziyaret ederek gündemi gazetemiz İmtiyaz sahibi Zübeyir PEKTAŞ'a degerlendirdi.

AK PARTİ
Giriş Tarihi : 13-09-2022 17:31
DOÇ. RESUL KURT: EYT'DE BİR MÜJDE BEKLİYORUZ

 

 

 

EYT MÜJDESİNİ OCAK AYINA KADAR ÇIKMASINI BEKLİYORUZ

"Şuan Bakanlıkta yapılan çalışmalarla ilgili herhangi bir bilgi olmadığı için yapılan haberlerin neredeyse tamamının yanlış olduğunu söyleyebiliriz." dedi

Kurt yaptığı açıklamada, "EYT uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olan bir konu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Prof. Dr. Vedat Bilgin çalışmalarını devam ettiriyor. SGK'da ekip halinde çözüm yolları üzerinde çalışıyor. Bakanımız ifade etti EYT'de Almanya ve Finlandiya modeli bizim ülkemize uymayan modeller üzerinde çalışma olmadığını tek bir model üzerinde çalıştıkları ve aralık Ocak ayı gibi gündeme gelmesini bekliyoruz. Prim günlerini doldurmuş kadınlarda 20 erkeklerde 25 yılını doldurmuş yaş bekleyenler yönünden de bir müjde bekliyoruz. Basında maalesef doğru olmayan haberler yayınlanıyor. Bir çalışma var. Aralık, Ocak ayı gibi meclis gündemine gelecek. Özellikle emeklilikle ilgi en fazla mağduriyet yaşayan kesimle ilgili bir avantaj sağlayacağını düşünüyoruz." Dedi.

Kurt açıklamasının devamında, "8 Eylül 1999'dan önce işe girmiş olup halen çalışmaya devam eden kişiler emekliliğe takılanlardır. Bu tarihten sora işe girenler EYT kategorisinde değildir. Doğum öncesi sigortası olmadığı için doğum borçlanması yapamayanlar, pandemi de kısa çalışma ödeneği ve ya ücretsiz izinde olanlar. Yine 2008 öncesi bağ-kur kaydı olmayanlarında hem sosyal medya üzerinden örgütü olarak hem de çeşitli yollarla seslerini bizlere duyurması söz konusu bunlarında fakındayız. Bunlarla ilgili son sözü meclis söyleyecek." İfadelerini kullandı.

 

"CUMHURBAŞKANIMIZ TALİMATINI VERDİ"

Sosyal yardımları değerlendiren Kurt, "Özellikle yoksul kesimler üzerinde 2 bin liraya kadar olan icraya intikal etmiş borçların kamu tarafından tasfiye edilmesi yoksul vatandaşlarımız için son derece önemli bir gelişmedir. Aynı şekilde KYK ile ilgili alınmış olan bursların ödenmesinde de Cumhurbaşkanımız talimatını verdi. Bu önemli bir avantajdır. Bununla ilgili çalışmalar vatandaşımızın gündemine gelecektir." Şeklinde konuştu.

Kurt son olarak, "Adıyaman'da 35 yıldır gurbete çıkmış ve 35 yıldır hayatını İstanbul ve Ankara'da geçiren bir kardeşiniz olarak Adıyaman'a her geldiğimde seviniyoruz. Adıyaman kalkınınca biz de İstanbul'dan gurur duyuyoruz. Özellikle kamu yatırımlarda ciddi pay alıyor. Turizm ve sanayi Adıyaman'ın kalkınmasında önemli bir safha olacak. Adıyaman diğer illere göre geçiş noktasında olmadığından maalesef yatırımları daha çok çekmek ve sanayi kuruluşlarını geliştirmek gerekiyor. Herkes el birliği yaparak Adıyaman'ın kalkınmasına katkı sunmalıdır." 

YENİKAPIYA HEMŞEHRİLERİMİZİ BEKLİYORUZ

İstanbul'daki tanıtım günlerine tüm Adıyamanlıları davet den Kurt, Merkezi İstanbul’da bulunan Adıyamanlılar Vakfı ve Adıyaman Dernekler Federasyonunun (ADIFED)’in organizatörlüğünde 06-09 Ekim 2022 tarihleri arasında düzenlenecek tanıtım günlerine davette bulundu.

 

AdminAdmin

YORUMLAR