Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 KASIM Salı 18:16

Dışişlerinden Macron'a tepki: Kendi sömürgeci geçmişiyle yüzleşmeli

Dışişleri Bakanlığı, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Türkiye'yi hedef alan beyanlarına tepki gösterdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-08-2022 12:20   Güncelleme : 27-08-2022 12:20
Dışişlerinden Macron'a tepki: Kendi sömürgeci geçmişiyle yüzleşmeli

Cezayir ziyaretinde açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un Türkiye menşeli ağların Afrika'da Fransa düşmanlığı ve Fransa karşıtı propaganda yürüttüğü iddiasına, Dışişleri Bakanlığından tepki geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un Cezayir'e yapmakta olduğu ziyaret sırasında diğer bazı ülkelerle birlikte ülkemizi hedef alan beyanlarda bulunması son derece talihsizdir.

Başta Cezayir olmak üzere Afrika'daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorlanan Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un, ülkemiz dahil başka ülkelere yönelik ithamda bulunarak sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya çalışması kabul edilemez.

Düşmanlıkları değil dostluğu teşvik eden ve aynı zamanda Afrika Birliği'nin stratejik ortakları arasında yer alan Türkiye, hem Cezayir hem de Afrika kıtasının diğer ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte, karşılıklı güven ve kazan-kazan ilişkisine dayanan bu ilişkiler, ülkelerin kendi iradelerine saygılı biçimde ilerlemektedir.

Fransa, Afrika kıtasında, kendisine yönelik tepkiler olduğunu düşünüyorsa, bu tepkilerin kaynağını kendi sömürgeci geçmişinde ve bunları hala farklı yöntemlerle devam ettirme çabalarında aramalı ve bunu düzeltme yoluna gitmelidir. Kendi geçmişine ilişkin sorunlarla yüzleşmek ve bunları çözmek yerine, bu tepkilerin üçüncü ülkelerin faaliyetleri nedeniyle ortaya çıktığını iddia etmek sadece sosyolojik bir olguyu ve tarihi yadsımak değil, aynı zamanda bazı siyasetçilerin sahip olduğu çarpık bir zihniyeti de yansıtmaktadır.

Fransa'nın, en kısa zamanda, kendi sömürgeci geçmişiyle, ülkemiz dâhil başka ülkelere ithamda bulunmadan yüzleşebilecek olgunluğa erişmesini temenni ediyoruz." (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR