Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 EYLÜL Perşembe 13:50

Dışişleri: AB'nin Yunanistan'a sorgusuz sualsiz destek vermesi uluslararası hukuka aykırıdır

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada "AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve diğer bazı AB kurumlarının ülkemize dair açıklamalarının anlam ve değeri yoktur" ifadeleri kullanıldı.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-09-2022 09:54
Dışişleri: AB'nin Yunanistan'a sorgusuz sualsiz destek vermesi uluslararası hukuka aykırıdır

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

AB Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığının ve diğer bazı AB kurumlarının ülkemize dair yaptıkları açıklamaların bizim açımızdan bir anlam ve değeri yoktur.

AB'nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan'a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB'nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.

Yunanistan'ı şımartan bu tutum çözümü değil çözümsüzlüğü teşvik etmekte, Yunanistan'ın maksimalist talepler peşinde koşmasına destek olmaktadır. Bu açıklamaları yapanların Yunanistan'ın ülkemize yönelik ihlal, taciz ve tehditlerini, tahrikkar eylem ve söylemlerini görmezden gelmeleri, uluslararası hukuka aykırı eylem ve uygulamalarına kayıtsız kalmaları tam bir garabettir.

Çekya Dönem Başkanlığı ya da AB diyaloğu teşvik etmek istiyorlarsa, Türkiye-AB ilişkileri esasen AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan/Rum vetosunun suiistimalinden kurtarılmalıdır.

Türkiye, Ege ve Akdeniz'de meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edecektir.

Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığını yürüten Çekya, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik "Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz, vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya, bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerini "kabul edilemez" olarak tanımlamıştı. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR