Adıyamanda Halkın Sesi
HV
10 HAZİRAN Cumartesi 02:47

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malazgirt tüm İslam dünyasının da zaferidir

​Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Malazgirt, milletimizle birlikte tüm İslam dünyasının, Müslümanların da zaferidir. Malazgirt, bu coğrafyada kazandığımız diğer tüm zaferlerin ilk adımıdır, anasıdır, bereketli kaynağıdır." dedi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-08-2022 13:14   Güncelleme : 26-08-2022 13:14
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Malazgirt tüm İslam dünyasının da zaferidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malazgirt Millî Parkı'nda düzenlenen Malazgirt Zaferi'nin 951. Yıl Dönümü Programı'na katılarak bir konuşma yaptı. 

Konuşmasının başında, Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümünde, Sultan Alparslan başta olmak üzere, Anadolu’yu vatan hâline getiren şehitleri, gazileri yâd eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Ahlat’ta, vatandaşlarla ve gençlerle coşkulu bir buluşma gerçekleştirdiklerini hatırlattı.  

Ahlat’ta, Van Gölü kenarında inşa edilen Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin şubesi mahiyetindeki eseri, bu toprakları kanları ve alın terleriyle yoğurarak yurt hâline getiren ecdada vefalarının bir sembolü olarak gördüklerini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Malazgirt, çeyrek asır önceki Hasankale Zaferi ile Türklere tekrar aralanan Anadolu kapılarının, bir daha kapanmamak üzere ardına kadar açılmasının adıdır. Aslında, bu zaferden önce ecdat, Kayseri’den Konya’ya, hatta İstanbul Boğazı’na kadar zaten Anadolu’ya yayılmıştı. Ama henüz bu topraklar, bütünüyle güvenli ve huzurlu bir belde hâline dönüşememişti. Sultan Alparslan, Malazgirt’teki Zaferi ile Anadolu’yu bir eman yurdu hâline getirmiştir."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türk tarihinde pek çok zafer varken, Malazgirt’in üzerinde bu kadar çok durmamızın, gençlerimize bu zaferi anlatmak için çaba göstermemizin bir sebebi vardır. Çünkü Malazgirt, milletimizle birlikte tüm İslam dünyasının, Müslümanların da zaferidir. Malazgirt, bu coğrafyada kazandığımız diğer tüm zaferlerin ilk adımıdır, anasıdır, bereketli kaynağıdır." diye konuştu. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR