Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 KASIM Salı 17:39

Bursa Ticaret Borsası’nın hizmet binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışı yapıldı

​Bursa Ticaret Borsası Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi'nin açılışı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-08-2022 19:14   Güncelleme : 30-08-2022 19:14
Bursa Ticaret Borsası’nın hizmet binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışı yapıldı

Bursa Ticaret Borsası’nın Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabulucuk Merkezi’nin açılış gerçekleştirildi.

Açılışa, Vali Yakup Canbolat, Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu, milletvekilleri ve ilçe belediye başkanları da katıldı.

Açılış programında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı ve Eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, birer konuşma gerçekleştirdi.

Yeni binanın ve merkezin hayırlı olmasını dileyen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, “Yeni hizmet binası bir vizyon işidir. Üyesine en iyi şekilde hizmet sunmayı ve şehrini zenginleştirmeyi hedefleyen çağdaş bir yönetim anlayışın eseridir. Bursa Ticaret Borsası üyesine en iyi, en kaliteli hizmeti vermeyi amaçlayan böyle bir hizmet binasının yapmış olmasından gurur duydum, iftihar ettim. Bu güzel eseri kazandıran Bursa Ticaret Borsası yönetimini tebrik ediyorum” dedi.

“Bursa, Avrupa Ticaret Borsalar Birliği’nin üyesi olarak Türkiye’den tek katılan borsa”

Bursa Ticaret Borsası’nın çalışmalarıyla ülkeye örnek olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bursa Ticaret Borsası, tarım sektörümüze yeni bir ivme katan Türkiye Ürün ve İhtisas Borsası’nın kurucu ortağıdır. Aynı zamanda biraz akredite borsadır. Yani bu durum Bursa Ticaret Borsası’nın dünyadaki borsalarla aynı standartta, beş yıldızlı hizmet verdiğinin göstergesidir.  Bu anlayıştan dolayı kendilerini kutluyorum. Bursa Ticaret Borsa’mız ülkemizin yüz akı oluyor. Bursa, aynı zamanda Avrupa Ticaret Borsalar Birliği’nin üyesi olarak Türkiye’den tek katılan borsa. Pek çok yatırımıyla örnek olmaya devam ediyor bugün de devrim niteliğinde bir açılışı daha gerçekleştiriyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin ekonomik olarak en gelişmiş 4’üncü kentidir”

Bir konuşma yapan Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, “Köklü sanayi geçmişi sektörel çeşitliliği yurt içi ve yurt dışı pazarlara yakınlığı dinamik genç nüfusu ve nitelikli iş gücüyle Bursa bugüne kadar Türkiye ekonomisine daima üreten bir güç olmuştur. 18 organize sanayi bölgesi bir serbest bölgesi yedi limanıyla lojistik avantajını kullanarak Türkiye’nin ekonomik olarak en gelişmiş 4’ncü kentidir.  AR-GE merkezleriyle Tekstil otomotiv, gıda sanayi, makine mobilya ana sektörleri ve yükselen raylı sistemler havacılık ve savunma sektörleri her geçen gün ön plana çıkmaktadır. Geçtiğimiz 24 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 15 milyar dolarlık ihracatıyla İstanbul ve Kocaeli’nin ardından 3’ncü sırada bulunan şehrimiz ülkemiz toplam ihracatında da yüzde 6,7 pay almıştır.” dedi.

“Barışı sağlayacağız derken ihtilafları bazen mahkeme kararlarıyla körüklemiş oluyoruz”

Açılışta bir konuşma yapan eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek, “Tahkim ve arabuculuk meselesi çok önemli bir meseledir. İnsan varsa ihtilafta vardır. İnsanların arasındaki ilk ihtilaf kardeşlerin arasındaki ihtilaftır. Habil ile kabil birbirlerini öldürmüşler. Dolayısıyla ihtilaf varsa çözüme kavuşturmak gerekiyor. Bunun bilinen yolu eskiden beri yargı yoluyla ihtilafları sonlandırmak. Dünyanın her ülkesinin her devletin yargısı vardır.” diye belirtti

Yargının işleyişinde en gelişmiş ülkeler dâhil olmak üzere Avrupa Birliği ve Amerika dâhil yargının işleyişinde genel bir sıkıntı ve şikâyet olduğunu söyleyen Çiçek, “ İki tarafta memnun olmuyor. İhtilafları çözersek toplumun barışına biraz daha kuvvetlendirmiş olacağız. Barışı sağlayacağız derken ihtilafları bazen mahkeme kararlarıyla körüklemiş oluyoruz. Mahkemeden umduğunu bulamayan dışarı çıkınca silaha bıçağa ve tabancaya sarılıyor. Yargı yolu uzun sürüyor. Ortalama bir ticari davanın bitmesi bin 35 gündür. Bir ticari davanın deracattan geçerek neticeye varması 3 buçuk seneyi buluyor.” diye konuştu.”

Açılış konuşmalarının ardından Ahde vefa, borsanın yıldızları, borsa hizmet kategorilerindeki ödüller sahiplerini buldu. Ayrıca bina yapımına katkı verenlere de plaket takdim edildi.

Bursa Ticaret Borsası Hizmet Binası ile Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışı kurdele kesimi ile gerçekleştirildi. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR