Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 KASIM Salı 17:05

Bitlis İŞKUR TYÇP kapsamında 750 kişiyi istihdam edecek

İş Kurumu Bitlis İl Müdürlüğü; il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri, özel idare ve köylere hizmet götürme birliklerinde çalıştırılmak üzere 750 kişiye iş imkânı sunuyor.

EKONOMİ
Giriş Tarihi : 29-08-2022 16:59   Güncelleme : 29-08-2022 16:59
Bitlis İŞKUR TYÇP kapsamında 750 kişiyi istihdam edecek

Toplum Yararına Çalışma Programı (TYÇP) kapsamında alınacak kişiler için başvuru süreci 29 Ağustos’ta başlayıp, 2 Eylül tarihinde bitecek. Adaylar başvurularını internet üzerinden yapabilecek.
İŞKUR’dan yapılan açıklamada, başvuru şartları ve çalışma süreleri de şu şekilde açıklandı:
“İş Kurumu Bitlis İl Müdürlüğümüz ile Bitlis İl Milli Eğitim ve bağlı ilçe milli eğitim müdürlükleri işbirliğinde 350 katılımcıya yönelik olarak 4,5 ay süreli, Bitlis İl Özel İdaresi ile 200 katılımcı, Tatvan Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile 150 katılımcı ve Ahlat Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ile 50 katılımcı olmak üzere 4 ay süreli düzenlenecek olan Toplum Yararına Programlar (TYP) için katılımcı başvuruları 29 Ağustos-2 Eylül 2022 tarihleri arasında internet üzerinden alınacaktır. Katılımcı Şartları aşağıda belirtilmiş olup söz konusu katılım şartlarının programa başvuru anında, programa başlama anında ve program süresince taşınması gerekmektedir.”
Başvuru yapacaklarda aranan şartlar ise şu şekilde sıralandı,
“Kuruma kayıtlı işsiz olmak; TYP’ye başvurduğu tarihte kişinin Kuruma kayıtlı olmasını ve SGK sistemi üzerinden yapılacak sorgulamasında, başvuru tarihinde 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (c) bentleri kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirilmemiş olmaları ve isteğe bağlı sigortalılık hariç 5510 sayılı Kanunun 4’üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı olmamalarını ifade eder. 18 yaşını tamamlamış olmak. Emekli ve malul aylığı almamak. Öğrenci olmamak (açık lise ve açık öğretim öğrencileri hariç), TYP süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. AKS’ye göre aynı adreste oturanların, programa başlangıç tarihi dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen bir aylık asgari ücretin net tutarının bir buçuk (1,5) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. TYP ilanında belirtilen şartları taşımayan ya da TYP’nin aksamasına ve başarısız olmasına sebep olabilecek olan başvurular geçersiz sayılır. Terör örgütlerine veya milli güvenlik kurulunca devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan/olduğu tespit edilen kişiler TYP’ye katılamaz. Programa başvurular il müdürlüğümüzden değil, İŞKUR e-şube (https://esube.iskur.gov.tr/) ve ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapılacaktır. Katılımcıların yukarıda belirtilen tüm şartları taşıması zorunludur. Yukarıda belirtilen şartları taşımadığı halde başvuru yapan ve programa başlatılan kişilerin tespiti halinde, ilgili kişiler yüklenici kurum tarafından programdan çıkarılır ve gerekli diğer yaptırımlar uygulanır. 27 Eylül 2017 tarihinden sonra TYP kapsamında 9 ay ve daha fazla süre çalışmamış olmak. Başvuru süresi sona erdikten sonra yeni katılımcı başvurusu alınamayacaktır. Temizlik görevlisi alanındaki TYP’lerde birinci liste kapsamındaki kişiler (kadınlar, 35 yaş üstü erkekler, engelliler, eski hükümlüler, terörle mücadelede malul sayılmayacak şekilde yaralananlar) öncelikli olup bu gruplar arasında herhangi bir öncelik bulunmamaktadır. Milli eğitim ile düzenlenecek olan programlar 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak, 20 Ocak 2023 tarihinde, Köylere Hizmet Götürme Birliği Başkanlığı ve İl Özel İdaresi ile düzenlenecek olan programlar 12 Eylül 2022 tarihinde başlayacak, 9 Ocak 2023 tarihinde sona erecektir.” (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR