Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 EYLÜL Perşembe 14:08

Bakan Özer: Usta öğreticilerimizin ücretleri 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, "Usta öğreticilerimiz, yaklaşık 4 bin 500 TL civarında bir ücret alıyorlardı, yüzde 70 iyileşmeyle usta öğreticilerimizin ücretleri 7 bin 500 TL'ye çıkarılmış oldu." dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-09-2022 09:31
Bakan Özer: Usta öğreticilerimizin ücretleri 7 bin 500 TL'ye çıkarıldı

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Zonguldak'ın Devrek ilçesinde Mekekler köyü köy yaşam merkezinin açılışını gerçekleştirdi.   

Bakan Özer, köy yaşam merkezinin açılışında yaptığı konuşmada 16 yılını geçirdiği kentte bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek Bakanlık olarak sadece eğitim çağ nüfusuna değil, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü aracılığıyla her yaştan yetişkine de eğitim imkânı sağladıklarını söyledi.

Özer, Türkiye'nin 81 ili ve 922 ilçesinde her ay 1 milyon vatandaşa ulaşıp 3 milyon kurstan istediklerine erişebilmeleri için çaba sarf ettiklerini ifade ederek "Koymuş olduğumuz hedefi çok hızlı bir şekilde aştık. Sekiz ay sonrasında 8,3 milyon vatandaşımıza ulaşmış bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum ve bu vatandaşlarımızın yüzde 70'i kadınlarımız. Bine yakın halk eğitimi merkezi, kadınlarımızın iş gücü piyasasında çok daha dirayetli ve güçlü olmaları için ve vatandaşımızın hayat boyu öğrenenler olarak sürekli yanlarında olmak için büyük katkı veriyorlar. İnşallah bu katkıları sürekli artırarak tüm nüfusumuzun sürekli eğitimle buluştuğu bir yüzeyi oluşturabilme imkânımız olacak." ifadelerini kullandı.

Özer sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Bir sonraki aşamada Tarım ve Orman Bakanlığımızla birlikte özellikle köylerdeki kadın kooperatiflerini halk eğitimi merkezleriyle entegre etmeye çalışacağız. Kadınlarımızın üretim yaptığı süreçlerin hepsini köy yaşam merkezlerine dâhil ederek ürettikleri ürünleri satıp gelir elde etmesinin de önünü açmış olacağız. İnanıyorum ki sonrasında çok daha yeni açılımlarla köy yaşam merkezleri bulundukları havzalarda, bulundukları bölgelerde sürekli yanan bir meşale olarak çevresini aydınlatmaya devam edecek. Bu arada usta öğreticilerimizle ilgili çok iyi bir iyileşmeyi hayata geçirdik. Sayın Cumhurbaşkanımız daha önce açıklamıştı. Burada tekrar etmekte fayda var: Usta öğreticilerimiz, yaklaşık 4 bin 500 TL civarında bir ücret alıyorlardı, yüzde 70 iyileşmeyle usta öğreticilerimizin ücretleri de 7 bin 500 TL'ye çıkarılmış oldu. İnşallah, yeni iyileştirmelerle usta öğreticilerimizi de sürekli destekleyerek halk eğitim merkezlerinin kapasitesinin artmasında çok daha önemli bir potansiyele sahip olacağız. Mekekler Köy Yaşam Merkezinin çocuklarımıza, yetişkinlerimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum." (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR