Adıyamanda Halkın Sesi
HV
29 KASIM Salı 17:31

Almanya'da orman yangınlarında binlerce hektar alan yandı

Ülkede, uzun süreli müdahale gerektiren ve çok sayıda ekibe ihtiyaç duyulan büyük orman yangınlarında 4 bin 300 hektarın üzerinde ormanlık alanın yandığı belirtildi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 26-08-2022 23:27   Güncelleme : 26-08-2022 23:27
Almanya'da orman yangınlarında binlerce hektar alan yandı

Almanya İtfaiyeciler Birliği Başkanı Karl-Heinz Banse, Orman Sahipleri Birliği (AGDW) Başkanı Andreas Bitter ile Berlin’de düzenlediği basın toplantısında ülkede yaşanan orman yangılarına ilişkin bilgi verdi.

Uzun süreli müdahale gerektiren ve çok sayıda ekibe ihtiyaç duyulan büyük orman yangınlarının meydana geldiğini ifade eden Banse, bu yıl şimdiye kadar 4 bin 300 hektarın üzerinde ormanlık alanın yandığını ve Almanya’da bu kadar büyük orman yangınlarının daha önce yaşanmadığını ifade etti.

Banse, itfaiyenin orman yangınıyla mücadelede daha fazla arazi araçlarına ve yangın söndürme helikopterlerine ihtiyacı olduğunu vurgulayarak, "Havadan daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Büyük miktarda su taşıyabilecek yeterli helikopter yok. Bunun iyileştirilmesi gerekiyor" dedi.

Banse, ormanların korunmasının bir bütün olarak toplumun görevi olduğuna ve orman yangınlarında insan faktörünün önemine işaret ederek, ormanlarda sigara yasağının getirilmesi ve insanların yanlış davranmamaları konusunda bilgilendirilmeleri gerektiğini ifade etti.

Bitter de bu yıl orman yangınlarından oluşan doğrudan zararın 30-40 milyon euro , toplam ekonomik zararın da 600 milyon euro olarak tahmin edildiğini belirtti.

Almanya İtfaiyeciler Birliği, 1991’den bu yana Almanya'da yıllık ortalama 771 hektar ormanın yandığını, bu yıl ise ortalamanın 5 katından fazla ormanın yok olduğunu açıkladı. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR