Adıyamanda Halkın Sesi
HV
06 ARALIK Salı 20:07

Afganistan'daki sel felaketinde bilanço her geçen gün ağırlaşıyor

Afganistan'da etkili olan kuvvetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel felaketinde bilanço ağırlaşıyor. Felaket nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 194'e yükseldi.

DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-08-2022 20:33   Güncelleme : 27-08-2022 20:33
Afganistan'daki sel felaketinde bilanço her geçen gün ağırlaşıyor

Afganistan Doğal Afet Komisyonu, Hükümet Bilgi ve Medya Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, 21 ilde son zamanlarda meydana gelen sel felaketlerinde meydana gelen can ve mal kayıplarına ilişkin en son bilgileri paylaştı.

Toplantıda: Afganistan İslam Emirliği'nin Doğal Afetlerden sorumlu Bakan Yardımcısı Müslim, Enerji ve Su Bakan Vekili Maulvi Abdul Latif Mansour ve Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakan Vekili Maulvi Attaullah Omari hazır bulundu.

Buna göre son bir ayda 21 il selden zarar gördü, 194 kişi hayatını kaybetti, 260 kişi yaralandı, 12 bin 20 ev kısmen veya tamamen yıkıldı ve 9 bin büyükbaş hayvan telef oldu.

Açıklamada, bir milyondan fazla ailenin acil yardıma ve temel ihtiyaç maddelerine ihtiyacının olduğu belirtildi.

Aynı şekilde Tarım, Sulama ve Hayvancılık Bakan Vekili Maulvi Attaullah Omari de şunları ekledi: "Son sel nedeniyle yaklaşık 600 bin dönüm tarım arazisi ile milyonlarca ağaç zarar görürken, 29 bin den fazla küçükbaş ve 9981 büyükbaş hayvan telef oldu."

Enerji ve Su Bakan Vekili Maulvi Abdul Latif Mansour da şunları ekledi: "Bir ay içinde 441 su barajı, 329 yerel baraj, 750 baraj, 22 mühendislik barajı ve 650 metre istinat duvarı yakın zamanda yıkıldı."

Halk Sağlığı Bakan Vekili Dr. Qalandar Ebad, doğal afetlerin talihsiz etkilerine değinerek şunları söyledi: "Son zamanlarda Paktika ve Host'ta meydana gelen depremler ve 21 ilde son zamanlarda yaşanan sel felaketlerine karşın bakanlığın acil durum ekipleri müdahale ediyor."

Komisyon üyeleri, Afganistan İslam Emirliği liderliğinin ve yetkililerinin duruma müdahale etmek için her türlü yardımı sağlayacağını vurguladılar. (İLKHA)

 

AdminAdmin

YORUMLAR