Adıyamanda Halkın Sesi
HV
31 OCAK Salı 02:59

Adıyaman Barosundan Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki

Adıyaman Baro Başkan Avukat Bilal Doğan yaptığı yazılı açıklamayla bir dine ve inancın kutsalına yapılan saldırıların özgürlük ifadesi veya özgürlüğün bir yansıması değil aksine vicdana, hukuka ve insanlığın ortak değerlerine yönelik birer saldırı olduğunu kaydetti.

ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 22-01-2023 10:11
Adıyaman Barosundan Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına tepki

 

Doğan yaptığı açıklamada, "İsveç'in başkenti Stockholm'de bulunan Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği önünde siyasetçi olduğu belirtilen bir şahıs tarafından Kur'an-ı Kerim'in yakılması eylemi açık bir nefret suçudur." ifadelerini kullandı.

"Herkesi hukukun sınırları içinde kalmaya davet ediyoruz"

İnanca yönelik yapılan saldırıları kınadıklarını dile getiren Doğan, "Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 15 Mart 2022 tarihinde aldığı kararla 15 Mart tarihini, "Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü" ilan etmesinin önemi bir kez daha ortaya çıkmıştır. Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak inanç özgürlüğünü savunma sorumluluğumuz ile bir kez daha hatırlatırız ki; evrensel hukuk, insan hakları ve tüm hukuk birikimi inanca saygıyı ve özgürlüğün sınırlarını ortaya koymuştur. Bir dine ve inancın kutsalına yapılan saldırılar özgürlük ifadesi veya özgürlüğün bir yansıması değil aksine vicdana, hukuka ve insanlığın ortak değerlerine yönelik birer saldırıdır. Türkiye Barolar Birliği ve Barolar olarak; insanlığın ortak birikim ve değerleri ile inanç özgürlüğü konusundaki hassasiyeti savunuyor; barışın, adaletin ve hukukun üstünlüğünün hakim olduğu bir dünyanın mümkün olduğu inancıyla bu saldırıyı ve benzerlerini kınıyor; herkesi hukukun sınırları içinde kalmaya davet ediyoruz." dedi. (İLKHA)

AdminAdmin

YORUMLAR