RÖPORTAJ
Giriş Tarihi : 05-06-2022 19:32   Güncelleme : 05-06-2022 19:42

Turizmci İş kadını Nisa Ersoy:“Dünyaca bilinen Nemrut Dağı ve Perre antik kenti ile Adıyaman, ülke tanıtımı için önemli bir destinasyondur”

Turizmci İş Kadını Nisa Ersoy Adıyaman'ın turizmdeki yerini, kültürel varlıklarının zenginliğini, gündeme aldıkları yol haritalarını gazetemiz İmtiyaz sahibi Zübeyir Pektaş'a değerlendirdi.

Turizmci İş kadını Nisa Ersoy:“Dünyaca bilinen Nemrut Dağı ve Perre antik kenti ile Adıyaman, ülke tanıtımı için önemli bir destinasyondur”

 

 

Bir gurup Arkadaşıyla Adıyaman'ın tanıtımı için tarihi mekanlara çıkartma gerçekleştiren Adıyamanlı Turizmci  Nisa Ersoy;  Nemrut ,Cendere ,Arsemia ve Perre'de inanılmaz bir cazibe ve cekim alanı gördük dedi. 
Adıyaman ziyaretinde oldukça heyecanlı görünen Ersoy “ Adıyaman’a ulaştığımızda hiç mola vermeden Nemrut dağı gün batımı için yola çıktık. Cendere köprüsünün etkileyici mimarisine ve bu zorlu coğrafyadaki dayanma gücüne hayran kaldık. 
Nemrut Dağı çok büyüleyiciydi… zorlu tırmanışı anında unutturan tarihte bir yolculuk, bir tiyatro sahnesinde olma hissi verdi tüm grubumuza. 
Güneş batarken biz sabah doğuşuna da gelmeye karar vermiştik bile.
Güneşin doğuşu dünyanın sayılı yerinde tanıklık edeceğiniz gibi eşsizdi.. 

NEMRUT 'A ÇIKIŞ KOLAYLAŞTIRILMALI 

Ersoy ; Nemrut dağına tırmanışın kolaylaması yerli ve yabancı turist sayısını çok artıracaktır. Dünyanın 8. harikası, içinde barındırdığı sır henüz dahi çözülememiş olan, frekans alanı çok yüksek, gizemli tarihiyle merak uyandıran Nemrut Dağlı’nın güneş ile buluşması dünyaya hakkıyla tanıtılmalı..”dedi

Nemrut Dağı’nın ardından Perre antik kentini de ziyaret eden kafile yeni arkeolojik bulguları ve Mezopotamya bölgesinden bu güne kadar çıkarılan en büyük mozaiki yerinde inceledi..

ADIYAMANIMIZIN PANOROMİK MÜZEYE İHTİYACI VAR

“ Türkiye yakın zamana kadar güneşi, denizi ve kumu ile yaz turizminde iddialı bir ülkeydi.diyen Ersoy, Ancak son yıllarda tüm şehirleriyle ele alınan Türkiye , gastronomi alanında, kültürel ve tarihsel güçlü dokusuyla dünyaya tanıtılmaya 
başlandı. Adıyaman’ın da hem ülke tanıtımına katkı sağlayacak dünya mirası zenginlikleri hem de gün yüzüne çıkmayı bekleyen daha pek çok katmanı var. 
Şehrimizde öncelikli panaromik bir müzeye ve çıkan eserlerin koruma altına alınmasına ihtiyaç var gibi gördüm. Tarihte bir zaman yolculuğu gibiydi..
Konaklama alt yapısının gelişmesi, özenli ve yüksek standartta hizmet verebilecek tesislerin artması için girişimlerde bulunulmalı. Adıyaman ve sınırları içinde görülebilecek yerleri ve yapılabilecek aktiviteleri düşünürsek 2-3 günlük bir konaklama planlamasıyla kalış süresi uzar, bunun da bölgeye çok katkısı olur. Esnafın, üreticinin, çalışanın yüzü güler…

SU SPORLARI İÇİN MUAZZAM BİR COĞRAFYA VAR
Adıyaman’da tarih dışında outdoor sporları da yapılabilir diyen Ersoy, Atatürk barajında, gölbaşı gölü ve Kızılin kanyonu kürek, su kayağı gibi sporlar için muazzam bir alan var. Bir grup arkadaşım o rotayı da yapacak.. ve çok etkilendiğim bir başka gezi noktası Gerger Takaron Kanyonu.. bu kadar çeşitliliğin içinde, güneşin dokunduğu dağlarında hazine, ovasında tarih, toprağında verim barındıran bu şehirli, Adıyamanlı olmak ayrıcalıklı hissettirdi beni..
İstanbul’dan gelen arkadaşlarımın heyecanı, hayranlıkları ve bitmeyen merakları bu toprakların kıymetini bilmemiz gerektiğini bir kez daha hatırlattı..
Ersoy “ TC Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından , Adıyaman, Nemrut dağı ve Perre antik kentinin tanıtım önceliğine alınması ile bu bölge bütünsel bir tarih rotası olur. Göbeklitepe’ye çağdaş eserlerin bulunduğu Adıyaman ile tanıtım ve gezi parkurları çok güçlenir”dedi.

AdminAdmin