GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 14:49

Bakan Çavuşoğlu: Avrupa projesi günümüzde pek çok tehditle sınanıyor

​Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Avrupa Günü mesajında, "Ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi aşırı akımlar Birliğin bir arada yaşama kültürünün aşınmasına neden olmaktadır." dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Avrupa projesi günümüzde pek çok tehditle sınanıyor

Bakan Çavuşoğlu, 9 Mayıs Avrupa Günü dolayısıyla yazılı mesaj yayımladı.

Bugün, Avrupa bütünleşmesinin ve Avrupa Birliği’nin temellerini atan Schuman Deklarasyonu’nun 72'inci yıldönümü olduğunu hatırlatan Çavuşoğlu, bu yıl Ukrayna Savaşı’nın gölgesinde kutlanılan Avrupa Günü’nde barışın korunmasının ne kadar zor ve kıymetli olduğunun bir kez daha müşahede edildiğini söyledi.

Çavuşoğlu, "21. Yüzyıl’da Avrupa’nın ortasında yaşanan ve bizi adeta 1940’ların Avrupa’sına geri götüren Ukrayna’daki trajedi, hepimiz için bir uyarı işaretidir. Soğuk Savaş sonrasındaki güvenlik mimarisini kökten değiştirecek olan bu savaş, Avrupa’nın geleceği açısından da bir dönüm noktasıdır." dedi.

"Avrupa projesi günümüzde pek çok tehditle sınanmaktadır." diyen Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Sıcak savaş ve çatışmaların yanı sıra küresel belirsizlikler, iklim değişikliği, enerji bağımlılığı, terör ve düzensiz göç Avrupa’yı derinden etkilemektedir. Ayrıca, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığı gibi aşırı akımlar Birliğin bir arada yaşama kültürünün aşınmasına neden olmakta ve Avrupa’nın üzerine inşa edildiği ortak değerleri temelinden sarsmaktadır.

Türkiye'nin, bir aday ülke ve NATO müttefiki olarak, Avrupa’nın karşı karşıya olduğu tüm bu sınamaların çözümünde anahtar ülke olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Her ne kadar özellikle Avrupa Birliği içerisinde bazı kesimler zaman zaman ülkemizi rakip ve hatta tehdit olarak gösterseler de, Türkiye gerek Soğuk Savaş döneminde gerek sonrasında Avrupa’nın güvenliği adına pek çok fedakârlık yaparak, kıtanın istikrar ve refahına önemli katkılar sağlamıştır. Türkiye, stratejik hedefi olan AB üyeliği süreci çerçevesinde her alanda işbirliği ve diyaloğu geliştirmek için yapıcı bir politika izlemeye devam etmektedir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

AdminAdmin