GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-05-2022 09:00

Bakan Bozdağ'dan ABD ve Almanya'ya ″Kavala″ tepkisi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Türkiye Almanya'nın veya ABD'nin kaş çatmasıyla, büyükelçi çağırmasıyla, hizasını ve istikametini değiştirecek bir ülke değildir." dedi.

Bakan Bozdağ'dan ABD ve Almanya'ya ″Kavala″ tepkisi

Bakan Bozdağ, AK Parti Yozgat İl Başkanlığı tarafından düzenlenen iftar programında vatandaşlarla bir araya geldi.

Berlin Büyükelçisinin Almanya Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmasının Türkiye'nin içişlerine açık bir müdahale girişimi olduğunu belirten Bakan Bozdağ, yargının bağımsızlığına vurgu yaptı. Bakan Bozdağ şöyle konuştu:

"Almanya Türkiye'nin Berlin Büyük Elçisini görülmekte olan bir dava nedeniyle Dışişleri Bakanlığına çağırdı. Bu Almanya'nın Türkiye'nin içişlerine açık bir müdahale girişimidir. Buradan bir kez daha Almanya'yı kınıyorum. Değil Almanya dünyanın hiçbir ülkesi Türkiye'nin yargısına da içişlerine de müdahale edemez, böyle bir hakkı da yoktur. Kimsenin de böyle bir şey haddi de değildir. Almanya da Solingen Faciası, NSU Davası daha pek çok konuda dünyanın şahit olduğu, nice hukuk katliamları oldu, hukuk ayaklar altına alındı. Katiller korundu, havanda su dövüldü, bütün dünya ve Türkiye buna şahit, biz de biz de yakından takip ediyoruz. O zaman hukuk bunların aklına hiç gelmedi. Ama bakıyorsunuz Türkiye'nin içişlerine müdahale etmek için, her şeyi bahane etmeye gayret ediyorlar. Sana ne ya, Türkiye ne yapıyorsa kendi hukuki çerçevede yapıyor. Türk yargısı da bağımsız kendi bağımsızlığı içerisinde, anayasa, kanun ve hukuka bağlı olan bir vicdani kanaatte hükümlerini tesis ediyor. Herkes Türk yargısının yaptığına da saygı duymak zorundadır. Ve Türk yargısına karşı Almanya'nın ABD'nin takındığı bu tutumu biz reddediyoruz onları uluslararası hukuka uygun davranmaya devam ediyoruz. Türkiye Almanya'nın veya ABD'nin kaş çatmasıyla, büyükelçi çağırmasıyla açıklamasıyla bir takım değerlendirmesiyle, hizasını ve istikametini değiştirecek bir ülke değildir." (İLKHA)

AdminAdmin