GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-04-2022 17:50

30 Nisan Dünya Veteriner hekimler günü olarak kutlanıyor

Dünya Veteriner Hekimleri Birliği (WVA) ve Küresel Hayvan Sağlığı Birliği (HealthforAnimals) bu yılki temayı "Veteriner Hekimin Zorluklarla Mücadele Gücünün Artırılması" olarak duyurdu.

30 Nisan Dünya Veteriner hekimler günü olarak kutlanıyorBirlik tarafından yapılan açıklmada, " Dünya Veteriner Hekimler Günü,  her yıl olduğu gibi Nisan ayının son cumartesi gününe denk gelen 30 Nisan 2022 tarihinde kutlanacak olup, bu veteriner hekimlerin hayvan sağlığına, toplum sağlığına ve çevre sağlığına katkılarını anmak için güzel bir fırsattır. Veteriner hekimlik mesleğini icra etmek manevi bir mutluluk verir. Hayvanları hastalıklardan korumak, acı çeken ama anlatamayan dilsiz canlıları korumak demektir.Veteriner Hekimler; hayvan refahının bir öncelik olmasını sağlarlar ve bu hayvanların sesi olurlar. Veteriner hekimler bu yükün fiziksel ve ruhsal sonuçlarının farkındadırlar. Stres, tükenmişlik sendromu ve diğer sağlık sorunları, özellikle pandemi boyunca son yıllarda artış göstermiştir." ifadeleri kullanıldı.
"Sağlıklı hayvanlar için onları savunacak sağlıklı veteriner hekimlere ihtiyaç vardır"
Yapılan açıklamada sağlığın önemine değinilerek, "Veteriner Hekimler; tıpkı kendi hastaları gibi, zindeliklerini ve sağlıklarını korumak için desteğe ve uygun araçlara ihtiyaç duyarlar. Sağlıklı hayvanlar için onları savunacak sağlıklı veteriner hekimlere ihtiyaç vardır. Dirençli ve güçlü veteriner hekimler içinde, günlük zorluklar ve işlerinde karşılaştıkları krizlerle baş edebilmeleri için uygun destek ve araçlar gereklidir. Bireysel mücadele veteriner hekimlerin dayanıklılığını arttırmak için yeterli değildir. Bunun için derneklerin, enstitülerin ve hükümetlerin; yeterli eğitim-öğretim, rehberlik ve iş birliğini arttıracak şekilde veteriner hekimleri desteklemeleri gerekir. Ayrıca; veteriner hekimlerin mücadele ettikleri fiziksel ve ruhsal yüklerin daha iyi anlaşılabilmesi, daha iyi destek fırsatlarının sağlanabilmesi için daha çok araştırma yapılmasına gerek duyulmaktadır. 2022 Dünya Veteriner Hekimler Günü’nde ; veteriner hekimler ve veteriner hekimlerin akademik ve sivil örgütlenmeleri veteriner hekimlerin mücadele gücünü arttırmaya yönelik çabaları kutlayacak ve buna dikkat çekecek." denildi.

AdminAdmin