GÜNCEL
Giriş Tarihi : 29-04-2022 11:34

E-devlet üzerinden ″tarife karşılaştırma″ dönemi başlıyor

​İşletmecilerin bireysel abonelik sözleşmesi kapsamında sundukları sabit internet, sabit telefon, televizyon, mobil telefon ve adrese dayalı mobil internet hizmetine ilişkin tarifeler artık e-Devlet üzerinden karşılaştırılabilecek.

E-devlet üzerinden ″tarife karşılaştırma″ dönemi başlıyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'ndan (BTK) yapılan açıklamada 31 Aralık'ta yürürlüğe girmesi öngörülen düzenlemeyle tüketicilerin, işletmecilerin tarife tekliflerini karşılaştırmak için her bir işletmecinin kendi internet sitesine ayrı ayrı erişmek yerine, tüm tarifelere tek bir platform vasıtasıyla ulaşabileceği belirtildi.

Söz konusu tarifeler arasında karşılaştırma yaparak kendileri için en uygun teklifleri seçmesinin hedeflendiği ifade edilen açıklamada, hazırlanan taslak düzenlemenin, işletmecilerin bireysel abonelik sözleşmesi kapsamında sundukları sabit internet, sabit telefon, televizyon, mobil telefon ve adrese dayalı mobil internet hizmetine ilişkin tarifeleri kapsayacağı ifade edildi.

Açıklamada, "Vatandaşlar, talep ettikleri hizmet türüne göre filtrelemeler yaparak kendileri için en uygun tarifeye kolaylıkla ulaşabilecektir. Sabit hizmetlerde, yerleşim yeri adresi seçilerek belirlenen konuma özel teklifler karşılaştırılabilecektir." denildi.

Açıklamada söz konusu uygulamayla işletmecilere ait tarife ve kampanya teklifleri, işletmeci, ortalama aylık ücret, ödeme tipi (faturalı/ön ödemeli), taahhüt süresi, kullanım hacimleri, bağlantı çeşidi, indirme/gönderme hız aralığı, azami cayma bedeli, öncül ücretlerin de karşılaştırılabileceği kaydedildi. (İLKHA)

AdminAdmin