EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-04-2022 11:14

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

​Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini tahminini yüzde 23.2’den yüzde 42.8’e yükseltti.

Merkez Bankası enflasyon tahminini yükseltti

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu ikinci enflasyon raporunu açıkladı.

Buna göre TCMB yılın ikinci enflasyon raporunda 2022 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini yüzde 23.2’den yüzde 42.8’e yükseltti.

Rusya-Ukrayna çatışmasının küresel ekonomiyi emtia ve tedarik zinciri kanalları üzerinden etkilediğini belirten Kavcıoğlu, arz ve tedarik sorunlarının henüz düzelme eğilimine girmediğini söyledi.

Kavcıoğlu, "Ticaret ortaklarımızdaki büyüme beklentileri aşağı yönlü güncellenmekte. Dünyada manşet ve çekirdek enflasyon yüksek seviyelere ulaştı." dedi

Türkiye ekonomisinin büyümesine en büyük katkının sanayi ve hizmetlerden geldiğini söyleyen Kavcıoğlu, "Ekonomik faaliyetlerde iyileşme eğilimi devam ediyor. İlk çeyrek verileri iktisadi faaliyetteki kompozisyonun iyileşmekte olduğuna işaret etmekte. Yatırım harcamaları güçlü bir artış eğiliminde. Önümüzdeki dönemde istihdam artışının devamını bekliyoruz." diye konuştu.

Rusya ve Ukrayna’ya ihracatın azalırken AB’ye ihracatın arttığını, bu nedenle kayıpların telafi edildiğini kaydeden Kavcıoğlu, eenerji fiyatlarındaki artış nedeniyle ithalatın ilk çeyrekte yükseldiğini bildirdi.

Miktar bazında ihracatın, ithalata karşı belirgin iyileşme gösterdiğini kaydeden Kavcıoğlu, "Liralaşma stratejisi çerçevesinde kredilerin büyüme hızı ve kompozisyonu fiyat istikrarıyla uyumu hale getirilecektir." diye belirtti.

Enflasyon tahminleri

İlk çeyrekte küresel emtia fiyatlarındaki güçlü artışın enflasyondaki yükselişin ana belirleyicisi olduğuna dikkat çeken Kavcıoğlu, yüksek seyreden taşımacılık maliyetleri gibi arz yönlü unsurların enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam ettiğini kaydetti.

Enflasyonun kademeli olarak azalacağını söyleyen Kavcıoğlu, "Enflasyon tahmin aralığımızın orta noktaları 2022 sonunda yüzde 42,8, 2023 sonunda yüzde 12,9 ve 2024 sonunda yüzde 8,3 seviyelerine tekabül etmektedir." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

AdminAdmin