GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 06:31

İsmail Demir: S-400'lerin ikinci partisinin alımı söz konusu

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Rusya'dan satın alınan S-400'lerin ikinci partisinin alımının gündemde olduğunu açıkladı.

İsmail Demir: S-400'lerin ikinci partisinin alımı söz konusu

Türkiye ikinci S-400 paketini alacak mı sorusuna yanıt veren Demir, bu konuda yanlış bir algı oluşturulduğunu, Türkiye'nin zaten Rusya ile iki sistem alımı konusunda anlaştığını söyledi.

"Proje tek bir proje. Bir proje yaptık ikinci proje yapıyor değiliz." diyen Demir, "Türkiye düşündü taşındı şimdi de Amerika ne derse desin ben ikinci sistemi de alacağım manzarasından çok, Türkiye baştan beri verdiği kararın aynısını uygulamaya devam ediyor" dedi.

İlk S-400 paketinin teslim alındığını hatırlatan Demir, ikinci sistemin alımının anlaşma çerçevesinde zamana yayıldığını kaydetti.

Demir "İkinci partiyi de hemen akabinde teslim alabilirdik ancak orada malum bu sürecin önemli parametrelerinden bir tanesi belirli teknoloji işbirliği ortak üretim parametleriydi. Bu konulardaki müzakerelerin biraz zaman alması neticesinde sistemin devamı zamana yayıldı." ifadelerini kullandı. (İLKHA)

AdminAdmin