GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 00:47

Bediüzzaman Said Nursi vefatının 62'nci yıl dönümünde anıldı

Üstad Bediüzzaman Said Nursi, vefatının 62'nci sene-i devriyesinde, vefat ettiği Şanlıurfa'da, binlerce Risale-i Nur talebesinin katıldığı mevlid programı ile yâd edildi.

Bediüzzaman Said Nursi vefatının 62'nci yıl dönümünde anıldı

 

İman hakikatlerini anlatan Risale-i Nur eserinin müellifi Üstad Bediüzzaman Said Nursi, vefatının 62. yıl dönümünde Peygamberler Şehri Şanlıurfa'da düzenlenen Mevlid programıyla anıldı.

Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Risale-i Nur talebeleri, Mevlid-i Halil Camii'nde kılınan teravih namazının ardından okunan mevlide katıldı.

Yoğunluktan dolayı caminin içerisinde yer kalmayınca cami bahçesinde ve avlusunda mevlid dinlendi.

Bütün ömrünü insanların ahiret hayatını kurtarmaya adayan Üstad, mahkeme salonları, zindan hayatı, sürgünler derken ömrünün son demlerini Şanlıurfa'da geçirmişti.

Urfa'nın taşı ve toprağı ile mübarek olduğunu belirten Üstad, "Bütün Urfa halkına çoluk ve çocuğuna ve mezarda yatanlarına her sabah dua ediyorum. Ve bütün Urfalılara selam ediyorum. Urfa taşıyla toprağıyla mübarektir. Ben çok hastayım onlar da bana dua etsinler." demişti.

 

Bediüzzaman Said Nursi, 23 Mart 1960 yılında Şanlıurfa İpek Palas Oteli'nde vefat etti.

Üstad'ın naaşı, binlerce insanın katıldığı cenaze töreniyle Balıklıgöl Yerleşkesi'nde bulunan Mevlid-i Halil Camii bahçesinde defnedildi.

Üstad'ın naaşı, dönemin karanlık güçleri tarafından Dergâh Camisi'ndeki mezarı parçalanarak çıkarılmış ve kimsenin bilmediği bir yere gömülmüştü.

 

"Her yıl Kadir Gecesi'nden bir gün önce mevlid programı düzenleniyor"

Üstad Bediüzzaman Said Nursi, vefatının ardından talebeleri tarafından her yıl geleneksel olarak Ramazan ayında, Kadir Gecesi'nden bir gün önce Şanlıurfa'da düzenlenen Mevlid programıyla anılıyor. Salgından dolayı son 2 yıldır mevlid programı düzenlenemiyordu.

 

"Camiler doldu taştı"

Türkiye'nin dört bir tarafından gelen Risale-i Nur talebeleri, Üstad Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin ilk defnedildiği kabrine gelerek dua etti.

Mevlid öncesi teravih namazına erkeklerin yanı sıra bayanlarda saf tuttu.

Mevlid öncesinde Üstad Bediüzzaman Said Nursi'nin bir dava adamı olduğuna işaret edilerek yaptığı hizmetler anlatıldı. (İLKHA)

AdminAdmin