ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 11-04-2022 16:51

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat Kömürdeki mermer ocaklarını belde halkı istemiyor

Adıyaman'ın Kömür Beldesi’nde yerleşim yerlerine çok yakın bir mesafede mermer ocağı açılmak istenmesine  Deva Partisi Genel başkan Yardımcısı Helün Fırat'tan tepki geldi.

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat Kömürdeki mermer ocaklarını belde halkı istemiyor

 

Belde sakinlerinin tepkisinin dikkate alınması gerektiğini dile getiren DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Helün Fırat, "Yeraltı sularının kirlenmesiyle içme suyu kullanamayan, mera hayvancılığı faaliyetleri zarar gören Kömür Beldesi halkı büyük bir azimle bu ocakların açılmasına karşı direnmekte ve toprağına sahip çıkmak için mücadele vermektedir." dedi.

Fırat ayptığı açıklamada, "Kömür Beldesi’nde yerleşim yerlerine çok yakın bir mesafede mermer ocağı açılmak istenmektedir. Yeraltı sularının kirlenmesiyle içme suyu kullanamayan, mera hayvancılığı faaliyetleri zarar gören Kömür Beldesi halkı büyük bir azimle bu ocakların açılmasına karşı direnmekte ve toprağına sahip çıkmak için mücadele vermektedir. Memleketim Adıyaman’da verilen bu haklı mücadelenin sonuna dek arkasında olduğumuzu, doğayı, yerel ekonomiyi, tarım ve hayvancılığı korumanın birincil sorumluluklarımız olduğunu hatırlatarak Kömür halkının yanında olacağımızı bildirmek isterim." ifadelerini kullandı.
 
Açılması planlanan bu mermer ocağı ile ilgili olarak;

Fırat açıklamasının maddeler halinde sıralayıp:
" 1.) Bölge halkının temel gelir kaynağı hayvancılık için elzem olan mera alanlarına doğrudan zarar verilmektedir. Zira bu ocaklar meraları geri dönülmez bir şekilde tahrip edecektir. Mevcut ekonomik kriz koşullarında bu durumun yerel ekonomiye çok ciddi zarar vereceğine şüphe yoktur.

2.) Maden çalışmaları bölgedeki yeraltı sularını kirleteceğinden bölge halkının sağlığını ciddi biçimde tehdit edecektir. Bu hususun özellikle üzerinde durulmalı ve beldenin maden faaliyetlerine açılması yeniden gözden geçirilmelidir.

3.) Beldede sürdürülen madencilik faaliyetleri hakkında tüm paydaşların ve belde halkının faaliyetler hakkındaki bilgilere erişimi ve karar süreçlerine katılımı kolaylaştırılmalıdır. “Özellikle Kömür halkının” görüş ve itirazları dikkate alınmalıdır. Dolayısı ile devletin ilgili birimlerini çalışmaları durdurması için acilen göreve çağırıyorum." Dedi.
 

AdminAdmin