ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 11-04-2022 10:48   Güncelleme : 11-04-2022 10:57

ADIYAMAN POLİSİ; 'HUZURUN TEMİNATI OLMAYA DEVAM EDİYOR'

Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü Asayişten Trafiğe, Uyuşturucu suçlarından Kaçakçılık suçlarına kadar bir çok alanda sürdürdüğü başarılı çalışmalarına 2022 yılında da hız kesmeden devam ediyor.

ADIYAMAN POLİSİ; 'HUZURUN TEMİNATI OLMAYA DEVAM EDİYOR'

 


İl Emniyet Müdürü İbrahim ERGÜDER göreve geldikten sonra özellikle sokak suçlarıyla gösterdiği mücadele ile Ülke başarı sırasında üst sıralarda yer alan Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü tüm birimleri ile vatandaşlarımızın huzur ve güveninin en üst seviyede temini için aralıksız çalışmalarını sürdürüyor. 2020 ve 2021 yılında ülke genelinde yüzbin nüfusa oranla meydana gelen asayiş suçu sayılarında birinci olan Adıyaman İl Emniyet Müdürlüğü, 2021 yılının ilk üç aylık döneminde de birincilik sırasını kimseye kaptırmadı. Meydana gelen suçların aydınlatılmasında da oldukça titiz çalışan Adıyaman Polisi bu alanda da ülke ortalamasının üzerine çıktı.
Suçun meydana gelmeden önce önlenmesine yönelik çalışmalarda, ihbar, suç nitelikleri ve yerleri ile yapılan risk analizi, oluşturulan özel birim tarafından gerçekleştirilerek ekiplerin hareket tarzı da yine bu birim tarafından anlık olarak takip edildiği bildirildi. Sorun görülen yerlere özel yapılan uygulama planları neticesinde ihbar sayılarında %18 azalmanın görüldüğü, aile içi şiddet ve KADES ihbarlarına ise ulaşım süresinin 1-3 dakika aralığına indirildiği bildirilerek KADES uygulamasının ilimizde ki tüm kadınların telefonlarına indirilmesi yönünde tavsiyelerini bir kez daha yenilediler.
2021 yılında yapılan genel kontroller neticesinde 2021 yılında il merkezinde 43 tabanca, 36 av tüfeği, 28 ruhsatsız kurusıkı tabanca, 477 fişek ve 54 kesici delici alet ele geçirildi.
Gece kartalları olarak adlandırılan Çarşı ve Mahalle Bekçileri de çalışmaları ile göz doldurmaya devam ediyor. Sadece Mart ayında Bekçilerin yaptığı kontrollerde 4215 kişi, 224 araç ve 85 işyerinin incelendiği, bu kontroller neticesinde 12 aranan şahıs, 2 kayıp şahıs, 2 gram uyuşturucu madde, 2 ruhsatsız av tüfeği ele geçirildi.
 
“UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE HIZ KESMEDEN DEVAM EDİYOR”

Adıyaman Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce son 3 yıl içerisinde yapılan çalışmalar sonucunda;
2950 farklı uyuşturucu operasyonunda 4063 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, 3409 şahsa uyuşturucu madde kullanımından, 641 şahsa uyuşturucu madde ticaretinden, izinsiz kenevir ekimi ve uyuşturucu madde kullanımını özendirmekten ise 13 şahsa adli işlem başlatılmış, 298 şahıs çıkarılmış oldukları mahkemece tutuklanmış, 212 şahıs adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştır. 
Yapılan operasyonlarda;
• 61.923,86 gram Esrar maddesi,
• 23.021,46 gram Sentetik Kannabinoid maddesi,
• 6.087,34 gram Metamfetamin maddesi,
• 5290 adet Sentetik Ecza Hapları,
• 2330 adet Ecstasy-Captagon hap maddesi,
• 1.987,84 gram Eroin maddesi,
• 795 kök Hint Keneviri bitkisi,
• 11,42 gram Kokain maddesi ele geçirilmiştir.
Şüpheli şahısların kendilerini deşifre etmemek için değişik yöntemler kullandıkları görülmekte bu doğrultuda Uyuşturucu ile mücadelede Narkotik ekipleri olarak 7-24 esasına göre riskli ve şüpheli görülen şahıslar ve araçlar üzerinde takip ve tarassut yapılmaktadır.
Ayrıca şüpheli şahısların İlimizin giriş çıkışlarında yapılan Trafik ve Asayiş kontrollerine girmemek için tali yollardan il merkezine girmeye çalıştıklarının tespit edilmesi üzerine uygulamış oldukları bu yöntemler deşifre edilmektedir.
İlimiz genelinde özellikle uyuşturucuyla mücadelede ulaşmış olduğumuz bu noktada operasyonlarımız hız kesmeden devam etmektedir. Halkımızın huzur ve güvenliği için suç ve suçlularla mücadelemizi 7/24 esasına göre sürdürmeye devam edeceğiz.
 
“TRAFİK DÜZENLEMELERİ ÇARŞI MERKEZE NEFES ALDIRDI”

İlimizin trafik güvenliği ve düzeninin sağlanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalar kapsamında Adıyaman şehir merkezinde trafik akışının düzenli bir şekilde sağlanması amacıyla Gölbaşı, Gölebatmaz, Atatürk, 9 Eylül, Cumhuriyet, Zeytindalı ve Harıkçı Caddeleri gibi trafiğin yoğun olduğu merkezlerde “7 Kasım 2019” tarihi itibariyle süreli park uygulamasına başlanmış ve yapılan bu uygulamaya Adıyamanlı hemşehrilerimiz büyük oranda teveccüh göstererek uygulamayı desteklemişlerdir.
Trafik Şube Müdürlüğümüzce ekiplerimiz tarafından hassas ve ciddi bir şekilde üzerinde durarak hayata geçirilen bu uygulama sayesinde merkezi caddelerde yaşanan trafik yoğunluğu giderilerek hem çarşı, hem vatandaşlar, hem de esnaf rahat bir nefes almıştır.
Trafik kazalarının önlenmesi yaralanma ve ölüm olaylarının azaltılması amacı doğrultusunda yapılan trafik denetimlerinde, emniyet kemeri kullanımını, araç sürücüleri ve yol kullanıcıları nezdinde yaygınlaştırmak, sadece ön koltukta değil araç içerisinde bulunan herkesin emniyet kemeri kullanması gerektiğinin önemini anlatmak amaçlanmış, yapılan denetimlerde ve uygulamalarda, sürücü ve yolculara broşürler dağıtılarak bilgilendirmeler yapılmıştır. Ayrıca 14-15 Mart 2022 tarihlerinde Trafik Başkanlığına ait Yandan Taklalı Simülasyon Aracı ile 233 öğrenci ve 550 vatandaşımız simülasyon aracına bindirilerek emniyet kemeri kullanımının ne kadar önemli olduğu bilinci kazandırılmıştır.
2021-2022 eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte 49 okulda 8.404 öğrenciye Temel Trafik eğitimi verilmiştir. Ayrıca 29-30 Kasım 2021 tarihlerinde Trafik Başkanlığına ait Mobil Trafik Eğitim Tırı ile sekiz (8) okulda eğitim gören 632 ilkokul öğrencisine teorik ve uygulamalı trafik eğitimi verilmiştir.
 
İl Emniyet Müdürlüğü tarafından, İlimizde trafik güvenliği ve vatandaşlarımızın can ve mal emniyetinin daha etkin sağlanmasına yönelik olarak alınan tüm tedbirlerin arttırılarak aynı kararlılıkla ve gayretle sürdürüleceği bildirilmiştir.

AdminAdmin