GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-03-2022 11:05

Keskin: Allah Ramazan ayını arınmamız ve bağışlanmamız için bizlere bir fırsat olarak kılmıştır

Malatya’nın tanınmış alimlerinden Ramazan Keskin, Allah’u Teâlâ’nın mübarek Ramazan ayını Müslümanların bağışlanması için bir fırsat kıldığını ve Müslümanların bu ayda oruç tutarak arınmalarını istediğine dikkat çekti.

Keskin: Allah Ramazan ayını arınmamız ve bağışlanmamız için bizlere bir fırsat olarak kılmıştır

Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimin indirildiği, 80 yıldan daha hayırlı olan Kadir Gecesini içerisinde barından ve tüm İslam aleminin dört gözle beklediği Mübarek Ramazan ayına sayılı günler kaldı.

Ramazan ayının ehemmiyetiyle ilgili açıklamada bulunan Malatya’nın tanınmış alimlerinden Ramazan Keskin, Allah’u Teâlâ’nın mübarek Ramazan ayını Müslümanların bağışlanması için bir fırsat kıldığını ve Müslümanların bu ayda oruç tutarak arınmalarını istediğine dikkat çekti.

Keskin, “Mübarek Ramazan ayı Kur’an’ın inzal olmaya başladığı aydır. Bu mübarek Ramazan ayı, ayların sultanıdır. İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran Mübarek Kur’an, bir Ramazan ayında yeryüzüne tedrici olarak indirilmiştir. Rahim ve Rahman olan Allah, Kur’an-ı Mübarek bir gecede (o gece ki Leyletül Kadr) ve Mübarek bir ay olan Ramazan ayında insanlara rahmet olması için kulu Hazreti Muhammed’in (Sallallahu Aleyhi Vesellem) kalbine Ruhul Emin olan Cibril tarafından tedrici olarak indirildi. Kur’an; Allah tarafından Cibril’i Emin vasıtasıyla Hazreti Muhammed’in kalbine indirilen ve insanları dünya ve ahiret saadetini ve mutluluğunu te’min etmek için ilahi bir kelamdır. Mübarek Kur’an; İnsanları karanlıktan aydınlığa çıkaran, dünya ve ahiret saadetini temin eden ilahi kanunlar manzumesidir. Bu hususta Rabbimiz Yüce Kitabımız Mübin’de: ‘Ey iman edenler, sizden öncekilere yazıldığı gibi sizin de korunmanız için oruç üzerinize yazıldı (Farz kılındı)’ diye buyuruyor.” dedi.

“Kur’an’ın indirilişi Allah’ın kullara en büyük bir rahmetidir”

Ramazan Keskin

“Ramazan ayı ki, insanlara yol gösterici, hidayeti, doğruyu ve yanlışı birbirinden ayırt edip açıklayıcı olarak Kur’an o ayda indirilmiştir.” diyerek sözlerine devam eden Keskin, şöyle devam etti:

“Bakara Süresinin 183 ve 185 ayetlerinde ise ‘İçinizden kim o aya (Ramazan) yetişirse oruç tutsun, kim hasta olur yahut seferde bulunursa tutamadığı günler sayısınca başka günlerde oruç tutsun. Allah sizin için kolaylık ister, güçlük istemez. Sayıyı tamamlamanızı, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah’ı tekbir etmenizi (yüceltmenizi) ister. Şükredesiniz diye.’ Kur’an’ın indirilişi Allah’ın kullara en büyük bir rahmetidir. Allah; İnsanlar içinden bir insanı Resul (Peygamber) seçip göndermesi en büyük bir lütuf ve en büyük bir ikramdır. Allah, Kur’an-ı ve Peygamberi insanlara bir rahmet olarak göndermiştir. Mübarek Kur’an Mekke-i Mükerreme’de inzal olmaya başladı ve Medine-i Münevvere’de tamamlandı. Kur’an’ın indirilişi 13 sene Mekke’de ve 10 sene de Medine’de olmak üzere 23 senede tamamlanmıştır.”

“Mübarek Ramazan ayını bağışlanmamız için bize bir fırsat kılan Allah’a hamd olsun”

Bizlere Kur’an-ı Kerim’i ve Hazreti Muhammed’i Resul olarak gönderen Allah’u Teâlâ’ya çokça hamd edilmesi gerektiğini belirten Keskin, “Mübarek Ramazan ayını bağışlanmamız için bir fırsat kılan Allah’a hamd olsun. Bu Mübarek Ramazan ayında oruç tutarak arınmamızı isteyen Allah’a hamd olsun. Muttakilerden olmamızı isteyen ve bize Kur’an gibi ilahi bir düsturu (Ana kanunları) gönderen Allah’a hamd olsun. Mübarek Ramazan ayımızı tebrik eder ve Muttakilerden olmamızı Alemlerin Rabbi olan Allah’tan temenni ederim. Ne mutlu Ramazan ayının geldiğinin farkına varan ve oruç tutup Muttakilerden olmak için gayret edenlere. Ey Allah’ım, bu Mübarek Ramazan ayını gereği gibi takdir eden kullarından eyle bizi. Ümmet-i Muhammed’in Ramazanını Tebrik eder ve hayırlı işlerinizde Allah’tan başarılar dilerim.” dedi. (İLKHA)

AdminAdmin