ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 13-01-2022 13:25   Güncelleme : 13-01-2022 13:33

ADIYAMANLI ŞAİRLERDEN ATAD'A ZİYARET

Adıyaman Belediyesi tarafından 14 Ocak 2022 günü yapılacak etkinliğin daha güzel geçmesi adına ATAD'da bir araya gelen Adıyamanlı şairler duygularını paylaştı.

ADIYAMANLI ŞAİRLERDEN ATAD'A ZİYARET

 

Adıyamanlı Şaiirlerimiz Şemsettin Ağar,Kerim Baydak,Fadlı Doğan, Mehmet Emin Eryazgan

14 Ocak 2022 günü düzenlenecek olan Adıyaman Şairler Gecesi’nde okuyacakları şiirlerin tanıtımını yapmak için ATAD’ı ziyaret eden Adıyamanlı şairler adeta küçük bir şiir gecesi düzenledi.

Adıyamanlı şair ve yazarları misafir eden ATAD Başkanı Fatih Adıyaman konunun anlam ve önemine dair kısa bir açıklama yaptı.

Fatih Adıyaman yaptığı açıklamada, “ATAD olarak sizleri aramızda görmek bizleri mutlu etti. Bu, gün ve gecelerin devam etmesini istiyoruz. 14 Ocak 2022 de yapılacak olan şairler gecesine gönül isterdi ki bütün Adıyamanlı şairler gelsin orada şiirlerini okusun. Bu konu her daim yanınızdayız ziyaretiniz için Teşekkür ediyoruz Adıyaman belediyesinin bu tarz etkinliklerini önemsiyoruz ve destekliyoruz dedi.

 

Adıyaman Belediyesi tarafından düzenlenecek olan programa katılacak olan şairler adıyaman'ın bu tür etkinliklere ihtiyaç duyduğunu bundan dolayı ilgili makamların bu işe ağırlık vermesi gerektiğini dile getirdiler.

Gazeteci, şair Fadlı Doğan, "14 Ocak 2022 yılında Şemsettin Ağar, Kerim Baydak, Ali Gülmez ve Mehmet Ali Eryazgan ile birlikte Belediye tarafından düzenlenecek olan bir programda şiir akşamları adı altında şiir okuyacak. Oraya gelen misafirlerimizi mutlu etmeye çalışacağız. Bundan dolayı biz 5 arkadaş Fatih Adıyaman Başkanın kurduğu dernekte bir araya geldik. O gün neler yapabilirizi konuştuk. İnşallah o akşam çok güzel geçer. Bu etkinliklerin Valilik ve belediye tarafından daha fazla yapılmasını yapılmasını ve Adıyaman'ın kültürünün tanınması adına herkesin taşın altına elini koymasını istiyoruz ki Adıyaman kültürü yaşasın." dedi.

Şair ve yazar Ali Gülmez ise, "Adıyaman Belediyesi tarafından 14 Ocak 2022 günü yapılacak etkinliğin çalışmalarını için ATAD derneğinde şair arkadaşlarla bir araya geldik. Fatih Adıyaman ve Zübeyir beyin yönetimde olduğu bu dernek bir araya yüz yüze gelmeyi düşündük. Sanatçıya çok uzak olmadıkları için bizler de buluşup toplanabileceğimiz en güzel yerin ATAD Derneği olabileceğini düşündük. O gece sizleri de ATAD olarak aramızda görmek istiyoruz. Duygu dolu bir gece olacak. Adıyaman bu tür etkinlikleri hep açtır, bu noktada doyurmak lazımdır. Dört tane kitabım var. Kitabım Fox TV'de de yayınlandı. Adıyaman'ın şairleri, yazarlarına ilgi yok. Mersin kaldığımda daha fazla değer vardı. Oradan bizi çağırıyorlar ama burada çağrılmıyoruz. Bu işin önü açıldı devam edeceğini umuyoruz. Hepimiz toplum olarak bu şeylere ihtiyacımız var.

Eğitimci, şair Şemsettin Ağar, "Kültür Bakanlığa Halk Şairi Belgesi sahibiyim. Basılacak şiirlerim var. İki tane kitabım var. Bu işten para kazanma endişesi taşımıyorum. Adıyaman'da gecikmiş bir ilk. Daha önce biz Yazarlar Birliği denetleme kurulundaydık. Onun da akıbeti meçhul kapandı mı kapanmadı mı? Şiir Akşamları adı altında bir yarışma düzenlenmişti. Güzel olmuştu ama arkası gelmedi. Diğer iller baktığımızda kurumların özellikle belediyelerin bu işe çok önem verdiğin görüyoruz. Hatta ilçe belediyeleri dahi bu nokta da güzel işler yapıyor. Aynı tarihte Samsun'a da davetliydik tabi Adıyaman olunca oraya gidemedik. Sanatçının sahiplenmesi gerekiyor. Yayın evleri dahi yazarları kandırabiliyor." Şeklinde konuştu.

Şair Mehmet Emin Eryazgan,"İki kitabım var. Biri şiir biri mektup tarzındadır. İlk kitabımı 200 yılında bastırdım. Daha çok şiir tarzında yazıyorum. Adıyaman'da yeteri kadar şiir ve edebiyata ilgi yok. Mahalli veya siyasi olunca ilgi gösteriyorlar. Organizasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Bu iş Adıyaman'da belli kişiler arasında dolanıyor. Adıyaman Kütüphanesinde Adıyamanlılar köşesinde şairlerimizin kitapları var. bir program yapıldığında bu insanların çağrılması lazımdır. şairlr ve yazarlar için tanınmak paradan öncedir. İlk olarak yapılacak bu programa katılım ne kadar çok olursa şairlerin de heyecanı o oranda artacaktır." Dedi.