AK PARTİ
Giriş Tarihi : 21-12-2021 08:50   Güncelleme : 21-12-2021 08:50

Metin Külünk: 'Faiz lobisi Tüsiad mı?'

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan'ın faiz ile ilgili açıklamalarının ardından muhalefet ve faizden beslenen kimi çevrelerin hedefi haline gelmesinin ardından Ak Parti MKYK üyesi Metin Külünk bir yazı kaleme aldı. Külünk açıklamalarını bazı sorular sorarak olayın anlaşılmasını sağlayıp Finans darbesinde Tüsiad aktif olup olmadığını sordu.

Metin Külünk: 'Faiz lobisi Tüsiad mı?'


Külünk açıklamasında, "Finans darbesinde Tüsiad aktif mi? İktidarı devirmek için Tüsiad ne talep ediyor? Tüsiad faiz düşünce neden tehdit savuruyor? Tüsiad hepimizin hafızasında çok net bir fotoğrafa sahip: İktidar onlara hizmet etmek zorundadır; eğer hizmet edilmezse iktidarı devirmek için harekete geçerler. İktidarda kimin olduğu da önemli değildir. Dolayısıyla AK parti iktidarını devirmeye yönelik içeriden ve dışarıdan yapılan operasyonların hepsinde dozajı farklı olsa da hepsinde rolü var. Tüsiad’ın son açıklamasında sürpriz bir şey yok! Fakat bu son saldırıda ilginç bir gelişme oldu: Tüsiad Kılıçdaroğlu’nun çağrısı üzerine iktidara açıktan saldırmayı tercih ederek Erdoğan’ı devirmeye yönelik açılan cephede yer aldığını ilan etti. Tüsiad bu saldırısını taçlandırmak için de CB Erdoğan’ın iktisad dünyasının evrensel kurallarını yok saydığını iddia ederek genel kabul görmüş iktisat bilimi kurallarına hızla dönülmesi çağrısında bulunuyor." Dedi.
"Tüsiad’ın niyeti üzüm yemek değil"
Külünk Tüsiad'ın geçmişinin provakatif siyaset olan olay çıkarmakla dolu olduğunu belirterek, "Oysa Cumhurbaşkanı Erdoğan “Faiz düşürmek” gibi gayet iktisat kuralına uygun, hatta genel geçer bir ekonomik enstrümanı  kullanıyor. Fakat Tüsiad 'Biz Faiz lobisiyiz; biz yıllardır Faiz’den de besleniyoruz!...' diyemeyeceğinden; bilim maskesine sarılıyor… Hatta Millet İttifakının tamamı da aynı kara propagandasını yapıyor. Ekonomik krizlerin veya ekonomik istikrarın tek başına faiz düşürmekle olmayacağı; başka kuralların da eş zamanlı aktifleşmesi gerektiği hatırlatması yerinde bir hatırlatmadır. Hatta iktidarın birden fazla devreye alması gereken tedbir veya operasyonlarda geciktiği eleştirisi de yapılabilir; farklı öneriler de bulunulabilinir. Fakat Tüsiad’ın niyeti üzüm yemek değil; hatta Tüsiad bağcıyı dövmekle de yetinmeye niyetli değil. Tüsiad bizzat bağa el koymayı kafa koymuş!... Çünkü “el koymak” yani “darbeci karakter” artık Tüsiad’ın huyu olmuş! Milli hiçbir projede adı geçmeyen; krizlerde sosyal dayanışmayla ilgili kılını kıpırtattığı görülmemiş Tüsiad’ın tarihi “Hükümet devirmek” veya “Sokak Hareketlerini Meşrulaştırmak” gibi tamamı Provakatif Siyaset olan olay çıkarmakla doludur." ifadelerini kullandı.
"Aslında Tüsiad HDP gibi CHP’nin gizli müttefiki idi"
"Aslında Tüsiad HDP gibi CHP’nin gizli müttefiki idi; fakat artık açıktan müttefik olduğunu ve bundan sonra CHP’nin HDP gibi “kayıt dışı müttefik” olduğunu kamuoyuna duyurmuş oldu." şeklinde konuşan Külünk, "Doğal olarak Tüsiad’ın hedefinde iktidarı devirmek olunca; artık ekonomik provakasyonların, piyasa manipülasyonların “olağan şüpheli” konumuna düşmüştür. İnanıyoruz ki; Tüsiad üyesi bir çok iş adamı bunun parçası olmadığını ilan edecek veya şerh düşecektir. Aksi halde başkanlarının yaptığı herşeyi onların da benimsediği anlamına gelecektir. Biz şimdiden Tüsiad’a bir hatırlatmada bulunalım. 1923 ruhunu inşa eden ve kurtuluş savaşı döneminde fedakarlık gösteren kahraman esnafımız, iş adamlarımız Cumhuriyetin 100. Yılına bir yıl kala yine İstiklalini yaşatacak kahramanlıklarını