ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 04-12-2021 19:13   Güncelleme : 04-12-2021 21:01

ADEKALP: Engelli bireyin yaşadığı sorunlar bütün insanların ortak sorunudur

Adıyaman Engelli Dernekleri Kalkındırma Platformu (ADEKALP) Engelli bireyin yaşadığı sorunlar unların sadece kendisinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası bütün insanların ortak sorunu olduğunu belirtti

ADEKALP: Engelli bireyin yaşadığı sorunlar bütün insanların ortak sorunudur

.
ADEKALP adına açıklama yapan Abidin Harputluoğlu engellilerin hayatın her alanında var olduğunun görülmesi gerektiğini belirtti.
Harputluoğlu yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere, Birleşmiş Milletler'in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli insanları anlayabilmek ve sorunlarına dikkat çekebilmek açısından önemli bir gündür. Engelli bireyin yaşadığı sorunlar sadece kendisinin değil ailelerinin, çevrenin, toplumun kısacası bütün insanların ortak sorunudur. Engelli insanlarımızı üretebilir, en azından kendi kendine yetebilir hale getirebilmek için toplum ve birey olarak üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Engelli kardeşlerimiz; spor, sanat, edebiyat, sivil toplum, siyaset ve iş dünyası gibi hayatın her alanında sergiledikleri üstün başarılarla, azim ve kararlılıklarıyla hepimize örnek oluyorlar. Bize, yani devlete ve topluma düşen ise engelli insanlarımızın kendilerini ve hayallerini gerçekleştirebilecekleri, eşit vatandaşlar olarak toplumda var olabilecekleri imkânları sunmaktır." dedi.
"Yöneticilerin engelli haklarını gözeterek değerlendirme yapmasını istiyoruz"
Engelli bireylere yönelik hizmetler yapılırken ve sunulurken yöneticilerin engelli haklarını gözeterek değerlendirme yapmalarını istediklerini dile getiren Harputluoğlu, "İş Kanunu'na göre 50'den fazla çalışana sahip özel sektör işletmelerinin çalışanlarının en az yüzde 3'ünün engelli birey olması gerekiyor. Kamu sektöründe ise engelli kontenjanı en az yüzde 4 olmalıdır. ADEKALP üyeleri olarak bu oranın özel sektörde yüzde 4'e, kamu sektöründe yüzde 5’e çıkartılmasını talep ediyoruz. Ayrıca bu kanuna uymayanlara da caydırıcı cezaların verilmesini talep etmekteyiz.   Erişebilirlik, engellilerin toplumdaki diğer bireyler gibi bağımsız yaşayabilmelerini,  yaşamın tüm alanlarına tam ve etkin katılabilmelerini sağlamak; fiziki çevreye, ulaşıma, bilgi ve iletişim teknolojileri ile sistemlerine eşit koşullarda sahip olmasını ifade etmektedir. Bu bağlamda ilimizde yolların, kaldırımların, alt ve üst geçitlerin yapımında engellilerin erişebilirlik durumlarının göz önünde bulundurulmasını, buna göre dizayn edilmesini ve kaldırım işgallerinin sonlandırılmasını talep ediyoruz." ifadelerini kullandı.
Hizmetler engelli vatandaşlara yönelik de planlanmalıdır
Toplu taşımaların görme engelli vatandaşlarında düşünülerek sesli anons yapılarak sunulması gerektiğini dile getiren Harputluoğlu, "Ayrıca ilimizde hizmet sağlayan toplu taşıma araçlarında görme engelli bireylere yönelik olarak ses sistemi anonsların yapılmasını ve işitme engelli bireyler için toplu taşıma araçlarında görsellerin olmasını, ses sisteminin ve görsellerin duraklara göre düzenlenmesini talep ediyoruz. Bu vesile ile 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün toplumsal duyarlılığımızın artmasına vesile olmasını temenni ediyor, tüm bireyleri engellilik konusunda daha sorumlu ve duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu özel günde; tüm engelli kardeşlerimize ve onların fedakâr ailelerine mutlu, huzurlu bir yaşam diliyoruz, kararlı duruşları ve çabalarıyla hepimize örnek olan engelli kardeşlerimizi de saygı ile selamlıyoruz." şekkinde konuştu. (İLKHA)