ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 04-12-2021 16:20   Güncelleme : 04-12-2021 16:20

Özel çocukları eğitimle topluma kazandırabilirsiniz

Adıyaman Turizm ve tanıtım derneği yönetimi 3 Aralık Dünya engelliler günü dolayısı ile reabitasyon merkezi yönetimi ve öğrencilerini ziyaret etti.

Özel çocukları eğitimle topluma kazandırabilirsiniz

 

 

 

 

Adıyaman'da halkın sesi gazetesinin sorularını cevaplayan

Adıyaman Özel Günışığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon sahibi Mahmut Yıldırım fiziksel ve zihinsel engelli çocukların eğitimle topluma kazandırılabileceğini belirtti.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Yıldırım, "Fiziksel ve zihinsel engelli çocuklarımız burada eğitim görmektedir. Rehabilitasyon merkezlerinin amacı bu çocukları topluma kazandırmaktır. Altı yıldır Adıyaman'da verdiğimiz bu hizmeti daha önce 9 yıl başka bir kurumda yaptık. 6 yılda yaklaşık 30 çocuğumuzu topluma kazandırdık. Bu iş vicdan işi maddiyat değil. 16 Mayıs Dünya Engelliler Haftası Sümer parkta her kuruma ait bir stanttın açılarak bir şenlik yapacağız. Açık havada canlı müzik olacak. Orada pamuklu şeker ve vb. şeylerle bir festival yapmayı planlıyoruz. Kurumların hepsini davet edip beş gün boyunca akşam saat 5'e kadar orada olacağız." Dedi.

"Kurumlardan birçok isteğimiz vardır"

Rehabilitasyon merkezlerinin daha geniş ve ferah ortamlarda olması gerektiğini dile getiren Yıldırım, "Kurumlardan birçok isteğimiz vardır. Belediyeye ait bir at çiftliği olsa bu çocuklar için değişiklik olur. Belediye özel çocuklar için yüzme havuzu yapabilir. Geçen yıllar gidip birkaç tane fiş kesip çocukları yüzdürüyorduk. Adıyaman Adana yan yana bir oraya bir bize baksınlar. Adıyaman'da bizi ziyaret eden tek kurum Toplum Destekli polislerimiz. Down sendromlu çocuklar 35 yaşına gelince vefat ediyor. Kas hastası çocuklarımız en fazla 20 yaşına kadar yaşayabiliyor. Bizler buraların ziyaret edilmesini istiyoruz. Adıyaman'da kayıtlı olarak eğitim gören en az 5 bin çocuk var." ifadelerini kullandı. 

Hazine arazisine rehabilitasyon merkezleri yapılabilir

Beklentileri olduklarını dile getiren Yıldırım, "Devlete ait hazine arazilerinde 3 veya 5 bin metre alanda rehabilitasyon merkezi yapılabilir. Araştırdım hazine malı arazilerin hepsini almışlar. Rehabilitasyon merkeze bina içerisinde kapalı bir ortamda olmaz. Çocuklar hayalleriyle yaşıyor. Tekerlekli sandalyedeki çocuk yürümenin hayalini kuruyor. Aileler çocuklarına iyi bir eğitim vermelidir. Haftada bir iki saatle bu iş olmaz. Öğretmenlerimiz velilere videolar atıyor ve yapmaları gerekeni söylüyor. Kimi veliler sırf maaş almak için çocuklarını önemsemiyor. Bazı aileler elinden geleni yapıyor." şeklinde konuştu.