ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 18-10-2021 20:00   Güncelleme : 18-10-2021 20:00

Adıyaman: Kendi Kültüründen uzaklasmış bir toplum tüm degerlerini kaybetmeye mahkumdur

. Adıyamanımıza emeği geçen tüm kesimlere saygı duyduğunu belirten ATAD Başkanı Fatih Adıyaman Derneğimiz bu insanlara ayrım gözetmeden vefa borcunu ödemek için var. dedi

 Adıyaman: Kendi Kültüründen uzaklasmış bir toplum tüm degerlerini kaybetmeye mahkumdur

 

İNNECİ CERCİS Kitap imza Programda bir konuşma yapan ATAD Başkanı Fatih Adıyaman "Bir yaz günü köyden misafirimiz gelmiş ve iki gece bize kalmışlardı. Giderken bende onlarla köye gittim. O zaman 6 yaşlarındaydım ve tüm hayatımı etkileyen olaylarla karşılaştım. Orada ilk defa duyduğum kelimeleri not aldım. Zaman geçti 9 yaşındayken komşumuza bir kiracı gelmişti. Oda yaşlı bir amcaya sormuş oda 'Adıyaman'a gelen de ağlar giden de ağlar.' Rahmetli babam o sözün anlatılmayacağını yaşanacağını söylemişti. Ben o gün karar verdim böyle kitap yazmaya. Ve 60 yıl sonra "Adıyaman'a gelen de ağlar giden de ağlar" kitabını çıkardım. Gezmeyi seviyorum. 40'ın üzerinde ülke gezdim. Türkiye'nin her tarafını gezdim." Dedi.

Adıyaman yaptığı konuşmanın devamında, "Ben çocukluğumdan bu yana Adıyaman'ın neden meşhur olan bir şeyinin olmadığını sorguluyorum. Adıyaman dünya şehri inanç turizmi dersen iki büyük sahabiden biri Adıyaman'da. Kültür dersen örf adetlerimiz, yemeklerimiz, lakaplarımız renkli simalarımız atasözlerimiz, hoş görümüz saymakla bitmez. Bunların hangisini ele alsanız onlarca kitap yazılır.

Kendi Kültüründen uzaklasmış bir toplum tüm degerlerini kaybetmeye mahkumdur. diyoruz o konuda üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapacağız

Bugün Adıyaman Turizm ve tanıtım derneğini sadece Adıyaman'ı tanımak için kurduk. Bunun için hepimizin taşın altına elini koyması lazımdır. bu kadar zengin bir kültüre sahip bir memleketin tanınmaması olamaz. Adıyaman'a ait olmayan yemek ve kültürler Adıyaman'a mal ediliyor. Bunlara karşı çıkılmasa yazılıp gider. Eskiden her ay bir etkinliğimiz olurdu. Halk oyunlarında ileri bir yere sahiptik. Bugün sanki üzerimize ölü toprağı serpilmiş gibi. Adıyaman'ın tanıtımı için bir şeyler yapmak lazımdır. Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Adıyamanzın tarihi değerlerine sahip çıkıyor." İfadelerini kullandı.