SAĞLIK
Giriş Tarihi : 04-10-2021 11:00   Güncelleme : 04-10-2021 11:00

Sağlık Bakanlığı bazı kesimler için karantina süresini kısalttı

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 Rehberi'nde yaptığı güncellemeyle, aşısız veya aşı dozları tamamlanmamış kişiler ile ilk ve orta öğretim öğrencilerinde karantina sürelerini kısalttı

 Sağlık Bakanlığı bazı kesimler için karantina süresini kısalttı

.
Sağlık Bakanlığı Covid-19 Rehberi'nin 'Temaslı Takibi, Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon' konulu bölümünü güncelledi. Buna göre, aşısız olan veya aşı dozları tamamlanmamış kişilerin Covid-19 yakın temaslısı olması halinde karantina süresinin 14 gün olarak önerildiği belirtilerek, "Bununla birlikte semptom takibi yapılarak herhangi bir semptom gelişmediğinde 10'uncu günde de, kalan günlerde maske ve mesafeye dikkat etmek suretiyle PCR yapılmaksızın karantina sonlandırılabilir. Karantinanın 10'uncu günde sonlandırılma uygulaması yüksek riskli kişilere (yaşlı bakım evleri, ceza infaz kurumları, bağışıklığı düşük hastalar vb. toplu yaşam alanları gibi) bakım verilen alanlarda uygulanmaz" ifadelerine yer verildi.

İlk ve orta öğretim öğrencilerine yönelik yakın temaslı uygulamasıyla ilgili olarak da "Yakın temaslı kabul edilen ilk ve orta öğretim öğrencilerinde semptom takibi yapılarak, semptom gelişmemiş olanlara 5'inci günde yapılan PCR sonucunun negatif olması durumunda maske ve mesafe kuralına uymak suretiyle; PCR yapılmadığı durumda ise 10'uncu günde maske ve mesafe kuralına uymak suretiyle karantinaları sonlandırılarak okula devam edebilirler" denildi. (İLKHA)
https://ilkha.com/guncel/saglik-bakanligi-bazi-kesimler-icin-karantina-suresini-kisaltti-174093