ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 28-09-2021 11:04   Güncelleme : 28-09-2021 11:04

ÇADAP BÖRGENEK KÖYÜNDE KÜTÜPHANE AÇTI….

İstanbul’da yaşayan Adıyamanlıların bir araya gelerek kurduğu Çağdaş Adıyamanlılar Derneği & Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP) tarafından Adıyaman Merkeze bağlı Börgenek Köyünde kütüphane açıldı. 

ÇADAP BÖRGENEK KÖYÜNDE KÜTÜPHANE AÇTI….

 


Çağdaş Adıyamanlılar Derneği & Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP) tarafından geçmiş yıllarda sağlık ocağı olarak kullanılan binanın bakım ve onarımını yaptırılarak kütüphaneye dönüştürüldü.  
“Doyduğumuz yerden doğduğumuz yere” sloganı ile çıktığımız yolda memleketimize hizmet için çalışıyoruz diyen Çağdaş Adıyamanlılar Derneği & Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP) Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Binzet, açılışta şöyle konuştu;
“Doğduğumuz kentin çocukları okusun diye gayret ediyoruz. Bugün Börgenek köyünde açtığımız kütüphane binasında iki okuma salonu var. Bu salonlardan birinde okul öncesi çocuklarımıza diğerinde ise orta ve lise dengi çocuklarımız için Kitaplar, hikaye ve romanların yanısıra sınavlara hazırlık destek kitapları da bulunuyor. Gençlerimiz burada hem ders çalışıp hemde satranç oynayabilecekler. Kız çocuklarının okumasına ayrı bir önem veriyoruz. Çünkü okumak her çocuğum hakkı diyoruz. 
Bu kütüphane yaz aylarında Adıyaman’daki gönüllü anne ve öğretmenlerin desteği ile çocuklarımıza  yaz okulu olarak da hizmet verecek. Ben kütüphaneye bağışladığımız 3 bin kitabın toplanması, binanın bakım ve onarımınının yanısıra iç donanımlarının hazırlanmasında destek olup bağışlarıyla katkı sağlayan herkese teşekkür ederim. Börgenekli çocuklarımıza hayırlı olsun.”
35’i Adıyaman’ın köylerinde İlköğretim, Ortaöğretim ve Lise 10’u üniversite öğrencisi olmak üzere toplam 45 öğrenciye burs veren Çağdaş Adıyamanlılar Derneği & Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP) Yönetim Kurulu Üyesi Işık Deniz ise gelecekte bu sayının artırılması ve İlçe ve köylerde kütüphane açılması için çalışacaklarını söyledi. 
Kütüphanenin açılış sunumunu Nazan Taştan Yapıcı’nın yaptığı ÇADAP Başkanı Aziz Binzet, ÇADAP Başkan Yardımcısı Işık Deniz, Yönetim Kurulu Üyelerinden Agop Evingülü, Zeynep Deniz Odabaş, Asiye Yıldız, Kamber Göksu, Orhan Taşdemir’le birlikte ÇADAP Adıyaman Temsilcisi Kader Onuk,Börgenek Köyü Muhtarı Hasan Ünalan,Çevre Köy Muhtarları,Adıyamanın her kesiminden insanlar, Börgenekliler, Çadap’ın burs verdiği öğrenciler ve aileleri katıldı. 

ATAD YÖNETİMİ KÜTÜPHANE AÇILIŞINDA

Adıyaman Turizm ve Tanıtım Derneği Başkanı Fatih Adıyaman ve Yönetim kurulu üyelerinin de hazır olduğu Kütüphane Açılışına ATAD Başkanı Yazar Fatih Adıyaman, Şair ve Yazar Ali Gülmez Ve ATAD  Başkan Vekili ve Adıyamanda Halkınsesi gazetesi imtiyaz sahibi Zübeyir Pektaş'ta kitap desteğinde bulunarak. Börgenek'te  hayırlı ve önemli bir eksikliği giderek ilklere imza atan Çadap ve gönüllülerini teşekkür ettiler.
Açılış kurdelasını kesen çocuklara Çağdaş Adıyamanlılar Derneği & Çağdaş Adıyamanlılar Dayanışma Platformu (ÇADAP) Yönetim kurulu tarafından çeşitli oyuncaklar dağıtılarak hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.