ADIYAMAN
Giriş Tarihi : 15-04-2021 16:13   Güncelleme : 15-04-2021 16:13

Adıyaman'da deprem tedbirleri kapsamında proje imzalandı

​Deprem kuşağında yer alan Adıyaman’da meydana gelebilecek olası bir depremde can kaybının ve hasarın en aza indirilmesi için Adıyaman Belediyesi 6 üniversite ile birlikte ortak bir projeye imza atıyor.

Adıyaman'da deprem tedbirleri kapsamında proje imzalandı

Birinci ve ikinci derece deprem bölgesinde yer alan Adıyaman’da meydana gelmesi muhtemel bir deprem için tedbir alan Adıyaman Belediyesi, depremde can ve mal kaybına en çok neden olan faktörleri belirlemek için uzmanlarla işbirliği yaptı.  Aralarında Adıyaman Üniversitesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi ve Turgut Özal Üniversitesi’nin bulunduğu üniversitelerdeki uzmanlarla gerçekleştireceği ortak projenin ilk görüşmesi yapıldı.

Adıyaman'ın depremselliği ile ilgili hazırlanacak olan proje için bilgi veren Adıyaman Belediye Başkanı Dr. Süleyman Kılınç "Adıyaman Belediyesi olarak bu konuda yapabileceğimiz tüm çalışmaları yapacağız ve Adıyaman’ımızı daha yaşanabilir bir kent haline getireceğiz." dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Dr. Nurullah Akbulut "Bilindiği gibi ülkemizde hasar ve can kayıplarına neden olan doğal kaynaklı afet olaylarının başında deprem gelmektedir. Depremde en büyük can ve mal kaybına neden olan faktörlerin başında ise zeminin davranışları gelmektedir. Bu projedeki amacımız ise özellikle zeminin geoteknik özelliklerinden hareket ederek zemin davranışlarının ortaya konması, sıvılaşma haritasının oluşturulması ve yeraltı su seviyesinin belirlenerek coğrafi bilgi sistemine aktarılmasıdır. Böylelikle yeni imarlarda binalar depreme daha uygun şekilde yapılabilecektir." ifadelerini kulandı.
https://ilkha.com/yerel/adiyaman-da-deprem-tedbirleri-kapsaminda-proje-imzalandi-158552