Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert Advert
TRAFİK KAZALARINDA KAYBOLAN HAYATLAR VE DUYARSIZLIĞIMIZ
Ömer Aladağ

TRAFİK KAZALARINDA KAYBOLAN HAYATLAR VE DUYARSIZLIĞIMIZ

   Gencecik insanlarımız, kardeşlerimiz, yavrularımız, trafiğin karmaşasında kaybolup gitmekteler. Gülümseyen bakışlarıyla bizleri terk ederek, anlamsızlaşan dünyamıza bizleri yalnız bırakıp uçup gittiler. (Mekanları Cennet olsun.)

   Geleceğimizin teminatı olan değerlerimizi koruyamadık. Emanete sahip çıkamadık. Duyarsız, yetkisiz yetkililerimize ve dikkatsiz trafik canavarlarına kurban verdik.

   Her gün trafiğimiz karmaşık bir hal almaktadır. Artan nüfus ve araç sayısına oranla yollarımız, caddelerimiz, kaldırımlarımız, üst ve alt geçitlerimiz çok ama çok yetersiz kalmakta. Küçük şehrimizde, Büyük şehir trafiğini yaşamaktayız. Huzur kenti ,reklam mekanlarında kaldı. Çarpık yapılaşmalardan dolayı geniş yol ve kaldırımlara hasret kaldık.

   İnsanımız rahat, emin, güvenli bir şekilde yayan yola çıkamaz oldu. Karşıdan, karşıya geçemez oldu. Her gün bir araç tarafından ezilme riski ile karşı karşıyayız. Sürücülerimiz birer trafik canavarı, sorumsuzca yolları işgal edenlerimiz artmakta.

  Gereksiz yerlerde radarın olduğu, gerekli ve yoğun yayaların geçit yerlerinde, trafik denetlemelerinin yetersiz kaldığı, keyfi uygulamalarla insanların duyarsızlaş tığına şahit olmaktayız.

   Değerlerimizi trafik kazalarında kaybederken, trafiğimiz her gün karmaşık bir çıkmaza girmektedir. Yetkililerimiz duyarsızlaşınca, düzenlemelerde yetersiz kalmakta. Trafikteki karmaşa, kargaşaya dönüşmektedir.

  20 bin öğrenciyi barındıran üniversite kampüsünün, Altın şehir mahallesi ile bütünleşmesine rağmen trafik düzenlemelerinin çok yetersiz kaldığına şahit olmaktayız.

  Trafik yoğunluğunun, öğrenci ve halk nüfusunun sürekli artış göstermesine rağmen, yollarımız ve trafik seyrimiz hep aynı seviyede kalmakta.

  Öğrencilerimize rahat, güvenli, huzurlu geçiş alanları oluşturamadık. Her gün öğrencilerimiz, çarpık trafik yoğunluğu ile boğuşmaktadır. Kaza haberleri normalleşti. Hayatın baharlarında ki değerlerimizi yollara serpiştirmekteyiz. Geriye gözü yaşlı, bağrı yanık,yavrularına doyamayan anne ve babaları terk etmekteyiz.

   Trafiğin, ceza kesmekle sınırlı kalmayıp, trafik düzenlemelerini sürekli takip ederek, yoğunluğa göre düzenlemelerini rutin hale getirmesi gerekir.

   Trafik ışıklarının gece saat  23:00’ de kullanım dışı bırakıldığını, fakat trafik yoğunluğunun devam ettiğini, bu nedenle trafik ışıklarının gece saat 01:00’ den sonra kullanım dışı bırakılması kaza oranlarını azaltacaktır.

Trafikle birlikte, yağan berekete de, bir mekan oluşturamadık. Birlikte yollarda dolaşır olduk.

   Atatürk bulvarında alt ve üst geçitler olmadığı için, trafik ışıkları zaman ve ekonomik kayba neden olmaktadır.Trafiğin düzenlenmesi için otogardan, sanayi sitesine kadar mevcut olan Atatürk bulvarına yeni projeler oluşturamayacak kadar aciz miyiz.          

    Huzur kenti, geniş yolların, alt ve üst geçitlerin, tramvayların geniş kaldırımların, insanımıza hizmet ettiği zaman varlığını koruyacaktır. Ve o zaman güvenli bir şekilde dolaşabiliriz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ