Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert Advert
 SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) NEDİR ??
fizyoterapist Gazi Sarıkaya

SKOLYOZ (OMURGA EĞRİLİĞİ) NEDİR ??

Skolyoz, düz haldeki omurganın sırt ve bel bölgesinde, sağa ve sola doğru olan eğriliğe verilen addır. Bu eğriliğe tek başına ya da kamburluk diye bilinen ve öne doğru eğilmeye sebebiyet veren ‘kifoz’ ile birlikte rastlanabilir. Skolyoz, birçok hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, farklı yaşlarda ve omurga yapısının çeşitli bölgelerinde görülebilir. Skolyozun kişilere göre değişen tedavi yöntemleri vardır. Bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan kişiyi etkileyebilir, ancak çoğunlukla 10-15 yaşlarında başlar. Omurgada görülen ciddi eğrilikler, genç kızlarda erkeklere göre beş veya sekiz kat daha fazla olabilir. Türkiye’de 2,5 milyon skolyoz hastası bulunduğu sanılıyor.

              SKOLYOZ BELİRTİLERİ

Açık şekilde görülebilir kavisli omurga

Bir yana eğilme ve eğiklik

Düz olmayan omuzlar

Bir omuz veya kalçanın çıkıntı yapması

Kaburgalar bir tarafa doğru orantısızdır

Giysilerin bedene iyi oturmaması veya uymaması

Skolyozlu bazı insanlar sırt ağrısına sahip olabilir.

           En sık görülen skolyoz türü; sebebi tam olarak aydınlatılamayan ‘idiopatik’ skolyozdur. Omurgada yana doğru eğilme ‘S’ veya ‘C’ şekilli olabilir. Yana doğru eğilme dışında omurların kendi etraflarında dönmesi de en hafif formlar dahil olmak üzere tüm idiopatik skolyozlarda görülür. Omurlardaki bu dönme sırtta veya belde asimetrik çıkıntılar oluşmasına sebep olur.

         SKOLYOZ NEDEN OLUR?

 Skolyoz, doğuştan olabildiği gibi, doğumdan sonraki gelişim sürecinde ya da ergenlik döneminde de sebebi bilinmeyen bir nedenle ortaya çıkabilir. Skolyoz, gebelik sırasındaki enfeksiyonlar, şeker hastalığı ve bazı vitamin eksiklikleri nedeniyle de oluşabilir. Ergenlik çağındaki skolyoz genellikle kız çocuklarında, sık olarak belde ve sırtta görülür ancak sebebi tam olarak belli değildir. Bu rahatsızlığın genetik olduğuna dair hiçbir açıklayıcı bulguya rastlanmamıştır. Düzenli egzersiz yapmak, sırt kaslarını güçlü tutmak, kondisyonu artırma ve daha fit olma skolyoz takibinin ve tedavisinin her basamağında fayda sağlar.

     SKOLYOZ ÇOCUKLARIN NORMAL GELİŞİMLERİNE ENGEL OLUYOR

Skolyoz, yetişme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalıktır. Erken belirlendiğinde tedavisinde yüzde yüze varan bir başarı sağlanır. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimine engel olur. Erişkinlik dönemine girildiğinde başta bel ve sırt ağrıları olmak üzere kalp ve akciğer bozuklukları ortaya çıkar.

    SKOLYOZ İÇİN FİZİK TEDAVİ VE EGZERSİZLER

Skolyozun tanı aldığı yaş, eğriliğin yeri ve derecesi, skolyozu oluşturan sebepler, muayene bulguları ve radyolojik tetkiklerden alınan veriler dikkatlice incelenerek, skolyoz için yapılacak tedavi ‘kişiselleştirilerek’ hastaya özgü şekilde titizlikle uygulanmalıdır.

Egzersizler için zamanlama önemlidir. Çok erken yaşta başlanan egzersizler, çocukta erken bıkkınlığa neden olabilir. Bunun sonucunda egzersizin asıl gerekli olabileceği ve hızlı büyümenin olduğu ileri yaşlarda çocuk egzersiz yapmak istemeyebilir.Kişileri sıkmayacak şekilde fizyoterapist tarafından  onlara özgü egzersiz programı oluşturulmalıdır. İkinci seçenek korse tedavisidir. Eğriliği 20-40 derece arasında olan ve büyüme potansiyeli olan kişilerde etkili olan bir yöntemdir. Diğer bir seçenek ise cerrahi tedavidir. Cerrahi genel olarak 40-45 derece üzerindeki eğriliklerde gündeme gelir. Akciğer gelişiminin tamamlandığı ergenler ve erişkinlerde düzeltme ve dondurma (sabitleme) ameliyatları uygulanır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ