ROMATOİD ARTRİT DİKKAT EDİLECEK BİR HASTALIKTIR Dikkat sabah tutukluğunun nedeni Romatoid Artrit (RA) OLABİLİR!!
Fizyoterapist Gazi Sarıkaya

ROMATOİD ARTRİT DİKKAT EDİLECEK BİR HASTALIKTIR Dikkat sabah tutukluğunun nedeni Romatoid Artrit (RA) OLABİLİR!!

Romatoid artrit, eklemler başta olmak üzere vücudun belirli bölgelerini tutan, kronik, inflamatuar (iltihaplı) bir hastalıktır. Erken dönemde teşhis ve tedavi edilmediği takdirde ciddi hastalıklara yol açabilir. Belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genelde genç ve orta yaş döneminde görülse de çocukluk ve yaşlılık döneminde de görülebilir. Obezler, kadınlar, duygusal ve stresli kişiler risk altındadır. Tipik belirtileri; eklem şişmesi, eklemlerde ağrı, hassasiyet ve sertliktir. Nedeni, beyaz kan hücrelerinin kemikleri saran sinovyum zarına saldırması ve burada iltihaba neden olmasıdır. Kesin bir tedavisi yoktur. Tedavisinde genellikle ağrıyı ve inflamasyonu gidermeye yönelik pek çok ilaç reçete edilebilir.

Hastalığın yol açabileceği ciddi hasarları önlemek adına erken teşhis ve tedavinin derhal başlanması son derece önemlidir.  Kadınlar, hastalığa yakalanmaya daha yatkındır. Romatoid artrit, daha çok 30-60 yaş aralığındaki kadınlarda görülür. Genetik bir hastalık olmayan Romatoid artrite neyin sebep olduğu ise henüz bilinmemektedir.

ROMATOİD ARTRİT BELİRTİLERİ
Eklemlerde ağrı, şişlik, fonksiyon kaybı,
Eklemlerde sertlik ve hassasiyet
30 dakika ya da daha uzun süren sabah tutukluğu
Yorgunluk
İştahsızlık
Kilo kaybı
Hafif ateş

Romataid artrit hangi eklemleri tutar?
Romatoid artrit, kalça, diz, omurilik (vertebraların arası), başparmak hariç el bileği ve el eklemlerini (Daha çok tırnaklara yakın eklemler) tutar. Hangi eklemin tutulduğu, romatoid artrit teşhisini kolaylaştırır. Tutulan eklemler, romatoid artriti diğer artrit çeşitlerinden ayırmada belirleyicidir. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ayak bilekleri ve omuzlara da semptomlar sıçrayabilir.


Romatoid artrit hastaları için egzersiz
Fizik tedavi kapsamında fizyoterapistiniz size birtakım özel egzersiz hareketleri önerebilir. Hareketler eklemleri ve kasları güçlendirmeyi, ağrıyı azaltmayı, eklem oynaklığının korunmasını hedefler. Eklem oynaklığının korunması ise hareket kısıtlanması ve felç riskini en aza indirger. Esneme, güçlendirme ve koordinasyon egzersizleri hastalığın kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir. Özellikle el ve bilek egzersizlerinin tekrarlanması, artritin karpal tünel sendromunu tetiklememesi adına son derece önemlidir. El ve parmaklarınızda uyuşma, karıncalanma ve yanma ile seyreden, median sinir sıkışması olarak isimlendirilen karpal tünel sendromu yüzünden elde fonksiyon kaybı ile karşılaşabilirsiniz.
Romatoid artrit hastalarına öneriler
Antioksidan açısından zengin besinler tüketin.
İşlenmiş ve hazır gıda tüketiminden mümkün olduğunca kaçının.
Hastalığın parlama dönemlerinde bol bol dinlenin.
Kas güçlendirme hareketlerini düzenli bir şekilde yapın. Hangi hareketlerin size iyi gelebileceğine dair doktorunuza danışın.
Sıcak ve soğuk kompres uygulamalarından ağrı ve acıyı dindirmek adına yararlanın. Bu amaçla sıcak banyo yapabilir, ısı yastıkları ve sıcak su torbaları kullanabilirsiniz.
Ağrı azaltmaya yardımcı olan topikal kremlerden yararlanın. Doktorunuzun önerdiği ağrı kesici topikal kremleri düzenli olarak kullanmayı ihmal etmeyin.
Stres, endişe ve depresyon hastalık semptomlarını arttırabilir. Bu yüzden stressiz bir yaşam sürmeye özen gösterin. Meditasyon ve yoga gibi aktivitelere başlayın.
Ağrınızın şiddetli olduğu durumlarda akupuntur tedavisinden yararlanabilirsiniz.
Olumlu bir bakış açısı geliştirin. Sizin gibi pek çok romatoid artrit hastası olduğunu unutmayın. Pozitif düşünerek, stres ve endişe kaynaklı semptom tetiklenmelerini engelleyebilirsiniz.

 UNUTMAYIN; Gücün ve mutluluğun temeli sağlıktır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
DOÇ. DR. ÖZBOLAT, 3B BİYOYAZICILARLA ORGAN BASIMI  KONUSUNU ANLATACAK
DOÇ. DR. ÖZBOLAT, 3B BİYOYAZICILARLA ORGAN BASIMI KONUSUNU ANLATACAK
Milletvekili Toprak’tan 19 Mayıs Mesajı
Milletvekili Toprak’tan 19 Mayıs Mesajı