Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert Advert

DURANAY, “TİCARETE BAZI KURALLARIN GETİRİLMESİ GEREKİYOR”

Adıyaman Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği Başkanı Ziya Duranay, esnafın sorunları ile ilgili açıklama yaparak artık ticarette bazı kuralların düzenlemelerin getirilmesi gerektiğini ifade etti.

DURANAY, “TİCARETE BAZI KURALLARIN GETİRİLMESİ GEREKİYOR”
DURANAY, “TİCARETE BAZI KURALLARIN GETİRİLMESİ GEREKİYOR” adminn

Esnafın günden güne borç batağına saplandığını ve esnafı kredilerle ayakta tutmaya çalıştıklarını vurgulayan Duranay, faiz oranlarını düşmesi gerektiğini ve BAĞKUR primleri, vergiler de bir düzenleme yapılmasını diledi.

Cansuyu kredilerinden bazı esnafın yararlanamadığını belirten Duranay, “Türkiye’de yaşanan krizden dolayı esnaf sanatkar etkilendi. Devletimiz bu sıkıntıları gördü yazışmalarımız sonucunda Ticaret Bakanlığına, Testk genel merkezine yazışmalarımız oldu. Bu BAĞKUR primlerinin yükselmesiyle bu yaşanan krizden dolayı esnafın her gün kepenk kapatmasıyla sıkıntı yaşandı. Hükümetimizde bir önlem aldı nefes adı altında Esnaf kefalet kredi kooperatifleri aracılığıyla tekrar bankaya para aktardı. Bu para esnafımıza inşallah bir can suyu olacak ama esnafımızın takip borcu var. Protesto senetleri var. Bu statüde olan esnafımız bu kredilerden yararlanmıyor. Bankalar araştırma yapıyor esnaf bir, iki yıl önce takibe girmişse ona dahi kredi vermiyor. Onların önce bu sicillerinin temizlenmesi gerekiyor. Bu ülkenin ekonomisinin düzelmesi için el birliğiyle bir birimize yardımcı olarak devlet bu işi çözmemiz gerekiyor. Gün geçtikçe esnaf sanatkar kan kaybediyor” dedi.

“BAĞKUR PRİMİ 800 TL ESNAF YATIRAMIYOR”

Esnafın ayakta kalabilmesi için ticarette bazı kurulların getirilmesi gerektiğini söyleyen Duranay, “Tabi şimdi bir takım tedbirler alınmaya başlandı. SGK görevlileri ile oda olarak bir araya geldik. SGK’da bu vergi yapılandırması ile ilgili taksitini ödemeyen mükelleflere bir kolaylık sağladı 28 Şubat’ta ödemeleri son. Ama BAĞKUR primlerinin 800 TL olması esnaf sanatkarımızın yüzde 80’ini zaten bunu yatıramıyor. Banka faizlerinin de düşmesi gerekiyor. Günümüzde elektronik ortamda satışların yapılması esnafımızın işini bozdu. Bu zincir marketler sokak arasına girmesiyle esnaf sanatkarın işini etkiledi. Ticarete bazı kuralların getirilmesi gerekiyor. Bunlarda düzelme olmaz ise esnaf sanatkar gün geçtikçe kan kaybediyor” şeklinde konuştu.

HABER MERKEZİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ