Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert Advert Advert

Bir Ayda 3 CAN!

Adıyaman’da Atatürk Bulvarı Altınşehir kavşağında meydana gelen trafik kazalarında birçok kişi hayatını kaybederken, yakın zaman da aynı yolda bir ölümlü kazanın daha yaşanması vatandaşların tepkisini çekti.

Bir Ayda 3 CAN!
Bir Ayda 3 CAN! admin
Haberin galerisi için tıklayın!

Adıyaman’da şehrin giriş ve çıkış bölümünü oluşturan Altınşehir mahallesinde Üniversitenin yer alması ve öğrencilerin karşıdan karşıya geçerken sürekli trafik kazalarının yaşanması ve yaşanan kazalarda bir çok kişinin hayatını kaybetmesi tepki topluyor.   

Yıllarca köprülü kavşak yapılması konusunda taleplerini dile getiren vatandaşlar, yol güzergahında neden yeteri kadar bir önlemin alınmadığını merak ettiklerini ve şehrin giriş ve çıkış güzergahını oluşturan ana bulvara köprülü kavşağın yapılmamasına tepki gösterdi.

Altınşehir Mahallesi'nde geçtiğimiz günlerde yaşanan kazada karşıdan karşıya geçen Adıyaman Üniversitesi Arapça Öğretmenliği Bölümü 4'üncü sınıf öğrencisi Elif Dağdelen ile Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu 1'nci sınıf öğrencisi Emine Şevval Aytemir'e çarptı.

Kazada Elif Dağdelen hayatını kaybetti. Yolun karşısına geçmek isterken otomobilin çarptığı kazada yaralanan hastanede üniversite öğrencisi Emine Şevval Aytemir’de  kurtarılamadı. Yaşanan kazanın ardından Adıyaman Üniversitesi öğrencileri ve Elif Dağdelen'in arkadaşları kazanın olduğu yerde toplandı.

 Gençler yolu bir süre trafiğe kapatarak bu bölgede sürekli kazalar yaşandığını, sürücülerin aşırı hız yaptığını söyleyerek alt ve üst geçit istediklerini belirtti.

Bir süre kapatılan yol polis ekiplerince açtırılırken, gençler bu defa getirdikleri karanfilleri kazanın olduğu yere bıraktı.

“YETMEZMİ ÖLENLER EY SORUMLULAR?”

Konuyla ilgili sosyal medyadan açıklama yapan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Zeki Dişkaya, “Anaları babaları okusun diye ilimize yolladıkları bu fidanlar her gün trafik kazalarında vefat edip evlerine tabut ile mi yollayacağız” dedi.

 

Yetkilileri göreve davet eden Dişkaya, “Adıyaman Üniversitesi kavşağında yine kaza yine ölüm. Daha bir hafta önce yine kaza yine ölüm oldu. Unutmayın ki beyler bunlar evlat bunlar gençlerimiz. Ana kuzuları. Bunlar anaları babaları okusun diye ilimize yolladıkları bu fidanlar her gün trafik kazalarında vefat edip evlerine tabutla mı yollayacağız. İnsaf, merhamet vicdan. Ya o koltuklarda keyif çatın diye oturamazsınız vebali var. Sağır olmaktan vazgeçin sizin de evlatlarınız var unutmayın. Aynı şey sizin evlatlarınızın başına gelse (Allah muhafaza) ne yaparsınız. Elin oğlu denizin altından tren geçirir biz bir üniversite kavşağında ya dalcık ya köprüyle yükseltip akan trafiğe yol veremeyiz. Bu üniversiteli evlatlarımızın güvenli bir geçişini sağlayamayız. Alınacak tedbiri inşallah hemen görürüz. Bu okuyan evlatlar hepimizin evlatları sahipsize de değildirler” diye konuştu.

Adıyaman Üniversitesi öğrencilerinin ve vatandaşların yoğun şekilde kullandığı yolda sık sık ölümlü ve yaralamalı kazaların yaşandığını ve kendisinin de aynı yerde kaza yaparak fiziksel engelli kaldığını belirten Ebru Çelik, "Halen kazanın etkisi var, yaşıyorum. Halen etkisi var hem psikolojik hem de fiziksel, halen etkisindeyim. Zoruma gidiyor serbest bırakılması ve elini kolunu sallayarak dolanması zoruma gidiyor" şeklinde konuştu.

 

“HER GÜN BU KAZALAR YAŞANIYOR”

5 yıldır Altınşehir yollarının düzeltilmesi için açıklama yaptığını vurgulayan Altınşehir Mahalle Muhtarı Yaşar Tohumcu ise, “Sürekli bu kazanların yaşanması bizim yollarımızın bozuk olmasından kaynaklanıyor. Yaya geçitlerimizde hiçbir önlem yoktur. Kazanın yaşandığı yere bir uyarıcı ışık konması bir insanın hayatından kıymetli mi. Ben bunu bütün yetkililere de söylüyorum. Basın ile de bunları sürekli paylaşıyorum.  Bugüne kadar hiç kimse gelip de bu muhtar bu Altınşehir için konuşuyorum bu yollar için gelip bir fikrimizi almadı. Her gün bu kazalar yaşanıyor. Yetkililere sesleniyorum buraya artık bir önlem alın. Yağmur yağdığında, hava buzlu olduğunda gece karanlıkta insanların oradan geçtiği gözükmüyor. Araçlar da arasında 250 metre olduğu için ışığın yakın mı uzak olduğunu da fark edemiyor. Bu sesimizi artık duyun. Bir tane alt geçit var üniversite yanında ama oda çok sağlıklı değil. Çok yağış yağdığında içeri su doluyor. Işıklandırma yetersiz. Öğrenciler akşamları oradan geçemiyor. Bizim buraya köprülü kavşak battı , çıktı bir yol yapılsa bu kazalar olmaz. O zaman yan yol olacak. Gaziantep, Şanlıurfa, Diyarbakır, Malatya baksınlar hepsinde var. Adıyaman memleket değil mi. Biz daha nasıl dile getirelim” açıklamasını yaptı.

 

   

“YETKİLİLER GELİP KAVŞAKLA İLGİLİ TEDBİRLERİ ARTTIRMALILAR”

Alt geçit yapılması gerektiğini ve karayollarının biran önce tedbir alması gerektiğini ifade eden Yusuf Kılınç ise,  “Altınşehir kavşağı beni korkutuyor her sabah karşıya geçerken buradaki kavşak da kaza oluyor. Birkaç kazaya denk geldim. Yetkililerden bu kavşağa gelip bakmalarını ve buraya alt geçit gibi ne yapılması gerekiyorsa gelip yapmaları gerekiyor. Bir can kaybı daha yaşanmadan”  

Enes Yücadağ, “Altınşehir kavşağında yetkililerin önlemleri artırması lazım. üst geçit. Dalcık, üst geçit gibi yapılması gereken neyse yapılması lazım. Karşıdan karşıya geçtiğimiz de sürekli trafik kazası oluyor. Karayolları ve belediyenin artık bir önlem alması gerekiyor” açıklaması yaptı.

 

“NEDEN YETKİLİLER BU KADAR DUYARSIZ”

Yetkilileri duyarlı olmaya davet eden Sinan İnal, “Ben olayın şahidiyim. Kaza yerini gördüğümde şok oldum. Kazada arkadaşımız yerde yaralı yatıyordu. Sonra ambulans geldi. Yaralıları hastaneye götürdü. Arkadaşımız vefat etmiş haberini aldık. Çok üzüldük. Altınşehir kavşağında sürekli kaza oluyor. Ne zaman yetkililer tedbir alacak. Sürekli yaşanan kazalarda arkadaşlarımız vefat ediyor. Neden yetkililer bu kadar duyarsız. Siyasilerimiz de buranın yapılması için neden duyarsız bu kazaları gördükleri halde yolu yaptırmıyorlar. Buraya alt geçit üst geçit yapılırsa iyi olur” şeklinde konuştu.

“SÜREKLİ KAZA OLUYOR”

Altınşehirde artık bir tedbir alınması gerektiğini belirten Yaşar Kartal, “Altınşehire üst geçit şart. Burası üniversite kalabalık yaya geçidi çoktur. Buraya bir üst geçit yada alt geçit şart. Sürekli kaza oluyor. Üst geçit olursa kaza azalır. Araçlar için alt geçit yapılması lazım” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
SERTPOLAT, ÜNLÜLER ANSİKLOPEDİSİNDE İLK SIRALARDA YER ALDI
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ
KAYA’YA , ÜSTÜN PERFORMANS ÖDÜLÜ