Advert
Advert Advert

YEMEN BÜYÜK BİR FELAKETİN EŞİĞİNDE

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Adıyaman Şubesi, Yemen’de yaşanan iç savaş nedeniyle mağdur olan vatandaşa destek amaçlı yardım kampanyası başlattı.

YEMEN BÜYÜK BİR FELAKETİN EŞİĞİNDE
YEMEN BÜYÜK BİR FELAKETİN EŞİĞİNDE adminn
Haberin galerisi için tıklayın!

Demokrasi parkı önünde bir araya gelen STK temsilcileri, yardım kampanyasını başlattı.

 

   “22 Milyon İnsan Aç, 7 Bin İnsan Hayatını Kaybetti”

 

İç savaş nedeniyle yemenli vatandaşların yardım beklediğini ifade eden İnsani Yardım Vakfı (İHH) Adıyaman Şube Başkanı Mahmut İzci, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Yemen’de kriz yedi yıldır devam ediyor. 22 milyon insanın ciddi anlamda gıdaya ulaşımında büyük sıkıntı yaşadığı Yemen’de iç savaştan dolayı 7 bin insan öldü. 3milyon insan evini terk etmek zorunda kaldı. Sağlık sisteminin çöktüğü ülkede 450 kişiye sadece 1 doktor düşüyor.

  İnsani krizin yaşandığı Yemen’de mağdur ailelere ulaşıyoruz. 2017 yılından itibaren 500 binden fazla kişiye gıda kumanyası , yatak , battaniye ve sağlık yardımında bulunduk. 2017 ve 2018 kurban çalışmalarıyla Yemen de 110 bin kişiye Kurban hissesi ulaştırdık. 2018 Ramazan çalışmalarında ise Yemenli 39 binden fazla kişi gıda kumanyası yardımlarından yararlandı. 2018 itibarıyla Yemen de 4985 yetime sponsor olduk ve Yetimlere her ay düzenli olarak yardım ulaştırıyoruz.2017 yılından bu yana kolera ile mücadele için Aden ve Taiz bölgesinde 53 bin hastaya sağlık yardımı yaptık. Bunun yanında, Başkent Sana da Yemen Hasta Bakım Merkezin de toplam 234 kanser ve diyaliz hastasına gıda ve ilaç yardımı ulaştırdık. Merkezdeki  hastaların barınma, gıda ve ilaç ihtiyaçları da karşılıyoruz. 2018 yılı sonuna kadar 75 binden fazla kişiye gıda , sağlık ,kışlık malzeme ve kırtasiye yardımı ulaştırmayı hedefliyoruz.”

 

“ADIYAMAN’IMIZDA 40 GÜN SÜRECEK BU KAMPANYAYA DESTEK BEKLİYORUZ”

 

 Yemenli çocukların eğitimine, 4 ayrı sağlık merkezine ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için hayata geçirilen 1milyon Euroluk yardım projesine destek amaçlı Adıyaman’da yardım kampanyası başlattıklarını vurgulayan İzci, “UNICEF in Yemen ofisinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, Yemenli  8 milyondan fazla çocuğun temiz su ve temel  hijyen  hizmetlerinden mahrum olduğu belirtildi. Açıklamada her çocuğun suya ulaşım hakkı vurgulanarak, Yemenli çocukların yetersiz hijyen ve su eksikliği dolaysıyla kolera hastalığına yakalanmaktan korunması gerektiği kaydedildi. Dünya sağlık Örgütü 20 kasım Salı günü savaş nedeniyle Yemen deki  çocukların yüzde 80’nin insani yardıma muhtaç olduğunu duyurmuştu. UNICEF daha önce Yemende korunulması mümkün olan hastalıklar nedeniyle her 10 dakikada bir çocuğun hayatını kaybettiği bildirmişti. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen de iç savaş nedeniyle insanı kriz de korkunç boyutlara ulaşmış durumda. Ülke açlık kolera, çatışmalar ve hava saldırıları sonucunda bedelini sivillerin ödediği büyük bir insanlık dramına sahne oluyor. Yemen de 3 yıla aşkın süredir yaşanan çalışmalarda binlerce kişi yaşamını yitirdi.  İHH olarak 2019 yılında Özellikle Yemen’li  çocukların eğitimine, 4 ayrı sağlık merkezine ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak için 1milyon Euroluk projelerimiz için bizlerde Huzur ve Barış şehrimiz Adıyaman’ımızdan 40 gün sürecek bu kampanyamıza halkımızın desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi