Advert
Advert Advert

Engelliler Yılda Bir Değil, Yaşamın Her Anında Hatırlanmayı İstiyor

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolayısıyla yaşadıkları sorunları ve sıkıntıları anlatan Adıyaman’daki engelliler, camide ibadet etme hakları, yüksek kaldırımlar ve kendileri için yapılan rampaların önüne park edilen araçlar ile buna benzer birçok sıkıntı yaşadıklarını söylediler.

Engelliler Yılda Bir Değil, Yaşamın Her Anında Hatırlanmayı İstiyor
Engelliler Yılda Bir Değil, Yaşamın Her Anında Hatırlanmayı İstiyor adminn
Haberin galerisi için tıklayın!

Birçok alanda sıkıntı yaşadıklarını, en büyük engelin insanlar tarafından oluşturulan engeller olduğuna işaret eden engelliler, herkesin bir engelli adayı olduğunu, sağlıklı olan bireylerin kendilerini daha iyi anlamaları için empati yapmalarını ve bu konuda herkesten duyarlılık beklediklerini belirttiler.

Anadolu Engelliler Derneği Genel Başkanı Abidin Harputluoğlu, gazetemize açıklama yaparak sorunlardan ve sıkıntılardan bahsetti.

Sadece yılda bir değil artık engellilerin her zaman hatırlanması gerektiğini ifade eden Harputluoğlu, “3 Aralık Dünya Engelliler günü Birleşmiş milletlerin almış olduğu bir karardır. Bu dünya genelinde engellilerimizin günü olarak engellilerin sorunlarının çözüme kavuşması engellilerin sorunlarının dile getirilmesi amacıyla oluşturulan bir gün. Çünkü 3 Aralık Dünya engelliler günü dünya genelinde engelliler kutlama yapmaktadır. Biz de bu alanda 3 Aralık dünya engelliler günün de engellilerimizin sorunlarını dile getirerek onların sorunlarının çözüme kavuşması için bizler de elimizden geldiği kadar gayretleri gösteriyoruz. Engellilerimizin bir çok sorunu vardır. Ulaşılabilir olması konusunda araçlarımızın ulaşılabilir olması konusunda ben Belediye başkanımıza teşekkür ederim. Bulvar üzerinde olsun diğer çevre yolunda olsun. Otobüslerimiz engellilerimiz uygun olarak temin edilmiştir. Bu konuda kaldırımlarda engelliler için ulaşım olması için iyi bir çalışma olmuştur. Engelli vatandaşlarımıza acıyarak değil de onlara yardım ederek yardım duygusunu da benimsetmeden yardım etmelerini istiyorum. Kaldırımlara engelli rampası olarak yapılan yerlere araç parkları yapılıyor. Aslında bu parklar tek engelli vatandaşların değil diğer vatandaşlarımızın da ulaşımını engellemektedir. Bu konuda biraz daha duyarlı olurlarsa karşıdan karşıya geçen engellilerimizi de gördüklerinde yol vermelerini istiyorum.” dedi.

“Engelliler Adına Gazete Dergi Gibi Satış Yapanların Kesinlikle Bizim Derneklerle Alakaları Yoktur”

Engelliler adına gazete, dergi satışı yapanların kendileri ile alakası olmadığını ifade eden Harputluoğlu, “Engelliler adına gazete dergi gibi satış yapanlar kesinlikle bizim derneklerle alakaları yoktur. Bunlar engelliler adını kullanılarak yapılan bir oyundur. Buna daha dikkatli olmalarını istiyoruz. Bunlar bizi zedelemektedir. Bu konuda birisi yardım ettiğinde  bizi arıyor sizin gazete, dergi aldık diyor. Bu konular gerçekten bizi üzüyor. Bu konu da vatandaşlarımızı duyarlı olmasını istiyoruz. 155 polise ve 153’ü arayarak  bu satış yapanları bildirmelerini istiyoruz. Bu gerçekten hiç  bir engelli dernekleri kapıda satış yapmaz. Bu konuda duyarlı olmalarını istiyoruz” açıklaması yaptı.

Anadolu GAP Görmeyenler Deneği Genel Başkanı Eşref Ağır ise, “Adıyaman’da engelliye karşı kamuoyu duyarsız davranıyor. Toplumu engellilere karşı duyarlı olmaya davet ediyorum. Çünkü engeliler de ellerinden tutuldukları zaman iş yapabilir ve evlerine bakabilirler. Zaten artık günümüzde birkaç örneği de var. Ama yetersiz. Bu iş hayatında olsun sokakta, evde engellilere duyarlı olmalıyız. Sokaklar da araç parklarına dikkat etmeliyiz. Sosyal donatı alanlarını engellilere uygun bir şekilde yapmalıyız. Unutulmamalıdır ki her birey bir engelli adayıdır. Toplum olarak engelli bireylerimize sahip çıkalım onları topluma kazandıralım. Evlerde saklamayalım. Tabi durumu ağır olanlara diyecek bir şeyimiz yok.  Ama sokağa çıkabilecek engellilerimizi de gezdirelim. Bir odaya hapsetmeyelim. Eğlenceler düzenleyelim” diye konuştu.

“ENGELLİ MERKEZİ İSTİYORUZ”

Engellilere yönelik sosyal tesislerin yapılması gerektiğini belirten Ağır, “Engelli merkezi istiyoruz. Bu engelli merkezinde kültürel ve sosyal etkinlikler yapılmalı. Burada ayrıca engellilerimiz meslek kursları ile hayata kazandırılmalıdır. Adıyaman protokolünü bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. Engellilere yönelik bir spor teside olmalıdır. Tabi bunların hayata geçmesi için önemli çalışmalar yapılmalıdır. Bunlar bir toplumun ana temel taşlarını da oluşturmalıdır. Özellikle şehir içi ulaşım araçları engelli insanlara yönelik dizayn edilmeli ve bazı şehir içi ulaşım araçları şoförleri engellilere karşı duyarlı olmaya davet ediyorum. İlin yetkili kişilerinin de bu konuda çalışma yapmasını bekliyoruz. Camiler de bizlere uygun bir şekilde dizayn edilmelidir. Bu yüzden camiye gitme ve ibadet yapma noktasında çok büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu sorunun da çözüme kavuşturulmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutlayan AK Parti Adıyaman İlçe Başkanı Mustafa Alkayış’da, “3 Aralık dünya engelliler günü bu vesile ile her 3 aralıkta engelli kardeşlerimizle ilgili çeşitli etkinlikler oluyor. Her yurttaş her bir vatandaşımız aynı zaman da bir engelli adayı. Engelli yurttaşlarımızın sorunlarına biran önce acil çözüm ürütmek zorundayız.  Yarın her birimizin aynı pozisyonda olma ihtimalini düşünmek zorundayız. Engellisine sahip çıkan ülkeler medeni ülkelerdir. Sosyal ve ekonomik gelişmişliğini tamamlamış ülkelerdir. Türkiye bu nokta da çok ciddi bir mesafe aldı. Eskiden engellileri vatandaşlarımız saklarlardı utanırlardı. Ama şuan da engellilerimize sağlanan imkanlar hem de engelliye bakan onları sahiplenen ailelere sağlanan imkanlardan dolayı ciddi anlam da bir rahatlama var. bu konuda engellilerimiz de sahipli devletimiz sahip çıkıyor. Şuanda engelli olup problemim var diyen yurttaşımız kalmadı. Sıfır hata ile gidiyoruz. Engellilerimizin de imkanını artıracak şekilde politikalarımızı geliştirmek zorundayız. 3 Aralık engelliler günü vesilesiyle bütün engelli kardeşlerimiz başta olmak üzere ailelerine teşekkür ederim. Rabbim kendilerine uzun sağlıklı bir ömür nasip etsin diye temenni ediyorum” açıklamasında bulundu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi