Advert
Advert Advert

Son 15 Yılın En Yüksek Zeytin Rekoltesi Adıyaman'da Bekleniyor

Türkiye’de Marmara ve Ege bölgesinde yetişen zeytin Adıyaman’da da yetiştirilmeye başlanıldı. Adıyaman’da zeytin hasadında son 15 yılın en yüksek rekoltesi bekleniyor.

Son 15 Yılın En Yüksek Zeytin Rekoltesi Adıyaman'da Bekleniyor
Son 15 Yılın En Yüksek Zeytin Rekoltesi Adıyaman'da Bekleniyor adminn
Haberin galerisi için tıklayın!

Türkiye'de Ege bölgesinde ağırlıklı olarak yetişen ve 'yeşil altın' olarak bilinen zeytin hasadı Adıyaman’da yapılmaya başlanıldı. Adıyaman ve ilçelerinde ise tamamen organik olarak kimyasal ilaç kullanılmadan yapılan zeytin hasadında bu yıl 4 bin 088 ton rekolte bekleniyor.

"4 BİN TONA YAKIN ZEYTİN ÜRETİMİ BEKLENİYOR"

2012 yılında bin ton olduğunu ve bu oranın 2018 yılında ise 4 bin tona yaklaştığını belirten Sönmüş," Adıyaman'da son 15 yılın en büyük hasadını bekliyoruz. 2012 yılında bu miktar bin tona yakınken bu yıl yaklaşık 4 bin tona yakın zeytin üretimi bekliyoruz. Adıyaman'a 12 milyon lira ile 20 milyon lira arasında katkı sağlamasını bekliyoruz. Çiftçilerimiz son 15 yılın en yoğun hasadını yaşamaktadır. Adıyaman zeytin üretim alanında Türkiye genelinde 20'inci sıradadır. Üretim miktar alanında ise 22'inci sıradayız buda ülkemizde Adıyaman konumu alanında iyi bir durumdur. Çiftçilere tavsiyelerimiz daha çok badem, zeytin gibi bahçelere yoğunluk vermelerini diliyorum"

"ADIYAMAN'DA BAHÇECİLİK YENİ BAŞLADI"

Adıyaman'da bahçeciliğin yeni başladığını tavsiye üzerine halkın zeytine yöneldiğini aktaran Musa Sönmüş," Adıyaman'da Bahçecilik yeni başladı. İnsanlar bunca yıldır arpa, buğday ekmekteydi. Biz onlara tavsiyelerde bulunduk. Ağaçlara ilaçlama olsun, bakım olsun, budama teknikleri olsun bunların yapılması gerektiğini söyledik. Son 5 yıldır gelişme gösterdiler. Bu yılda son 15 yılın en yüksek verimini gördük. Çiftçiler tabi bu bakımlara devam ettikleri sürece bu rekolte kat kat artacaktır. Bugün bir fidan ortalama 10 ile 20 kilo arasında zeytin veriyorsa gün gelecek sadece bir ağaç 10 çuvalla 12 çuval yani 400 kiloyla 500 kilo bir ağaç zeytin verebilir. Bunun en önemli noktası da bahçeye o ağaçlara bakım yapılmasıdır.” diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi