Advert
Advert Advert

Kuyumcular Satışların Düşmesinden Dertli

Adıyaman’da kuyumcular eskisi kadar satış yapamadıklarından dertli.

Kuyumcular Satışların Düşmesinden Dertli
Kuyumcular Satışların Düşmesinden Dertli adminn
Haberin videosu için tıklayın!

Yeni çiftlerin ağır takılar yerine artık alyans ve birkaç yüzük almayı tercih ettiği, düğünlerde çeyrek altın yerine de gram altınların revaçta olduğu bildirildi.

Uluslararası piyasalarda gelişen olaylar yüzünden döviz, altın ve değerli metallerdeki yükselmelerin Türkiye’ye olumsuz yönde tesir ettiğini kaydeden Adıyaman Kuyumcular Derneği Başkanı Bekir Ünal, döviz ve altının yükselmesinin ardından piyasada alım gücünün de düştüğünü ve vatandaşın tedirgin olduğunu ifade etti.

Ünal, yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Türkiye’yi ekonomik anlamda çökertmek isteyenlerin sistematik bir şekilde yaptıkları türlü oyunlar sonrasında dövizde meydana gelen dalgalanmalar sebebiyle kuyumculuk sektörü çok ciddi bir krizin içerisine girmiştir. Dünyadaki gelişmeler, diğer ülkelerde de döviz ve altının artışına sebep oldu, ama bizde daha hızlı oldu” dedi.

Faizlerin yüksek olması nedeniyle de piyasada bir durgunluk olduğunu ifade eden Ünal, “Kuyumcular olarak sıkıntılar çekiyoruz. Vatandaş tedirgin. Geçtiğimiz günler Altın 245 TL civarındaydı. Şuan ise 198 TL civarında vatandaş tedirgin. Alış veriş tamamen durmuş. Yastık altında altın kalmadı. Altını olan bankaya yatırdı. Şuan büyük şirketlerimiz kredi kullanıyorlardı faiz düşük olduğunda şuan insanların çoğu bankalara müracaatta bulunuyor ama faizler çok yüksek buna hemen müdahale edilmesi gerekir. Çünkü hem vatandaş açısından hem şirket açısında hem işçi açısından sıkıntılı. Bir tane mobilya dükkanında çalışan bir arkadaşımız 3-5 eleman çalıştırıyorsa bunların maaşını veremeyecek duruma gelmiş. Buda dışarından ürün alamıyor ve iş yapamadığı için işçi çıkarmak zorunda kalıyor” diye konuştu.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi