Advert
Advert Advert

Adıyaman’da Kuzu Ciğerinin Tek Adresi

Adıyaman’da ciğer kebabı ile meşhur Zeynal Abidin Usta, kuzu ciğeri ile vatandaşların uğrak mekanları arasında bulunuyor.

Adıyaman’da Kuzu Ciğerinin Tek Adresi
Adıyaman’da Kuzu Ciğerinin Tek Adresi adminn

Adıyaman’da kuzu ciğerin adresi olan ve 4 kuşaktır sadece ciğer kebabı yapan Zeynal Abidin Usta’nın mekanı ciğer kebabı yemek isteyenleri bekliyor.

Zeynal Abidin Özbilgin parkı içinde otantik mekan da babasından devraldığı ciğer kebabı mesleğini 4’ncü kuşak olarak devam ettiren Abdurahman Ekinci, “Ciğer kebapçılığı çok hassasiyet isteyen bir iş. Hijyenin olması gereken bir iş. Kanlı ciğer doğranıp, pişirilip servis edilmez. Biz yıllardır ciğer kebabında yaptığımız ciğeri doğrayıp zarını, yağını alırız. Genel de kuzu ciğeri kullandığım için çok zar ve yağ olayı olmuyor ama yine de tedbir alıyoruz. Daha sonra ciğerin süzülmesini bekleriz. Soslarız ve zeytinyağında 1-1,5 gün bekletiriz. Çünkü ciğer de güzel bir tat olsun diye bunu yaparız. Çünkü ciğer bu şekilde yapılmaz diğer türlü yapılırsa yenildiği zaman hastalık yapılabilir. Ben 4’ncü kuşağım. 4 kuşaktır ciğer kebabı işi yapıyoruz.  Babamın da Nasihatıdır sen sattığını yiyebiliyorsan sat. Biz bu mantıkla gidiyoruz. Her şeye ticari anlamda bakmıyoruz. Kuzu ciğeri bulamadığımız zaman yapmadığımız da oluyor. Ama tabi cafemiz’de tost, çay, meyve suyu gibi hizmette veriyoruz. Müşterilerimiz güveniyor. En önemlisi güven. Aile ortamımız var. Vatandaşlarımızı ciğer yemeye bekliyoruz” dedi.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi