Advert
Advert Advert

Şehir Plancısı Başkan Aday Adayı Özcan: “Kentin Sorunlarını Ele Aldı”

Adıyaman’da Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Şehir Plancıları Adıyaman İl Başkanı İbrahim Özcan, Adıyaman’ın Kentsel sorunlarını dile getirerek yapılması gerekenlerden bahsetti.

Şehir Plancısı Başkan Aday Adayı Özcan: “Kentin Sorunlarını Ele Aldı”
Şehir Plancısı Başkan Aday Adayı Özcan: “Kentin Sorunlarını Ele Aldı” adminn
Haberin videosu için tıklayın!

Adıyaman sorunlarını yakından bilen biri olan ve kentin gelişmesi için yapılması gerekenlerden bahseden Özcan, “Adıyaman ili Güneydoğu Anadolu Bölgesinde sürekli gelişen ve gelişme eğilimi olan ildir. İdari sınırlarında 600 000 kişi ve kent merkezinde ise 245 000 kişiye yaşam kaynağı sağlayan yerleşim alanıdır. Bu il’de hepimiz nefes alıp yaşamaktayız. İlimizde bir şekilde ticaret, hizmet vs işlerle iştigal hailindeyiz. Her seçim arifesinde kentin, kırsal ve kentsel alanlarında sorunlara yönelik olarak bir donanım ve bilgilisi olmadığı halde yorumlar yapan kişiler olmaktadır. Eski başkan böyle kötü,  yeni başkan böyle olmalı gibi öneriler yapılmaktadır. Ama icraata bakıldığı zaman kimse bu kente katma değer sağlamamakta ve bu gibi eleştiri paketi gittikçe artırılmaktadır. Ancak kimse kentin yeni kimliği ile ilgili bir öneri de geliştirmemektedir. Kötü olan ya da sorunlu olan yerleşimlerin nedeni ve nedenleri varsa anlatılmalıdır. Yeni öneriler de sunulmalıdır.  Mesnetli ve altı doldurulur politikalar geliştirilmelidir” dedi.

“Kentte Kişileri Konuşacağımıza Kente Yararı Olacak Kişileri Konuşmalıyız”

Adıyaman’a yararı olacak kişilerin konuşulması gerektiğini belirten Şehir Plancıları Adıyaman İl Başkanı İbrahim Özcan, “Bu kent de diğer kentler gibi sürekli büyüme ve yayılma göstermektedir. Bu kentte kişileri konuşacağımıza kente yararı olacağını düşündüğümüz kişileri ve sorunları ile çözüm yollarını konuşmak ve önermek gerekmektedir. İl’de Üniversite, askeri alan, sanayi alanları (Organize Ve Küçük Sanayi)  konut gelişme alanları, ticaret ve hizmet alanları gittikçe mevcut oluşuma ve yapıya kifayet etmemektedir. İlimizde bu gelişmeye bağlı olarak sürekli değişkenlikler göstermektedir. Bu gelişmeyi disipline edecek donanımda aday adayı bence yoktur. Nedeni ise cumhurbaşkanımızın liyakat, ehliyet durumu ile yerleşmede sevilen kimlik ana fikrini ararım diyor, aday adaları sadece statüko için aday adayı olmaktadır. Aday adaylarında bu kente nasıl bir katma değere sağlarım yaklaşımı olmamıştır.  Bu kente sorunların çözümü ile ilgili olarak önerilerim ve projelerim bunlardır diyen yoktur. Ben bir aday adayıyım, bu öz eleştiriyi kendime de yapabilmeliyim. Öyleyse gelişen ve büyüyen Adıyaman ili için ilime, ilimde yaşayan toplumsal sorunların çözümü noktasında önerilerim aşağıda sıralanmıştır.

“Kent Merkezinde Yaya-Araç, Yeni Otopark Çözümleri”

Adıyaman için yapılması gereken önemli projelerden bahseden Özcan, “Adıyaman ili aday adayı olarak varmak istediğim sorunların çözümü için hedeflerim: Yeni ulaşım sistemleri;  Adıyaman il’inde ulaşım planlaması ile il’de yeni yolların kuzey-güney, doğu-batı ve kavşaklardan maksimum faydalanma kriterleri ve çözümlerinin yapılması, Karayolları kavşağı ile Kuzeydeki yerleşim bölgeleri olan Yeni Mahalle-Karapınar Mahallelerinin Sümer evleri ve Altın şehirle ulaşım bütünlüğünün sağlanması ve yeniden planlanması,

Kent merkezinde yaya-araç, yeni otopark çözümleri ana ulaşım planı ile bütünleşme çalışmasının yapılması, Küçük Sanayi Sitesi ile 400 yataklı hastane arasında Hafif Raylı Sistem Proje Etütlerinin Yapılması ve toplumun ulaşımdan maksimum derecede yararlanmasının sağlanmalıdır” diye konuştu.

“Kent Merkezinde Dolaşım-Kullanım ve Paylaşım Alanlarının Yaratılması”

Kent merkezindeki ticaret alanın kullanılabilirliğinin artırılması gerektiğini ifade eden Özcan, “Kentsel tasarım ile kentin merkezinde tasarım yapılarak; kent merkezinde dolaşım-kullanım ve paylaşım alanlarının yaratılması, kent merkezindeki ticaret alanın kullanılabilirliğinin artırılması ile ilgili çalışmaların yapılması, Kentin bölgedeki yaşamış efsane niteliğindeki toplumun kimliğini yansıtan kent kimlikli kültür objelerinin tespit edilmesi,  kentin kentsel tasarım ile elde edilen boş alanlara ise mekansal alanda bu objelerin yaşatılarak topluma kazandırılması yapılmalıdır. 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasası ve İmar Barışı İle ilgili olarak, merkezi hükümetin insanların istifadesine sunmuş olduğu yaşam alanlarından yararlanma kriterlerinin yerelde maksimum faydaya dönüştürülmesi ve ilgili projelerin yapılması, Kentin çevresinde yer alan geçimlik ve sektörel hayvancılık alanlarının,  rüzgar yönü de dikkate alınarak, uygun alanda Besi Organize Sanayi Alanı planlanması yapılmasıdır. Kentin bölge ve ülkenin hayvan ihtiyacı ile istihdama katma değer sağlanması hedefimdir” açıklaması yaptı.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi