Advert
Advert Advert

İl Müftüsü Taşcı: “Mevlid-İ Nebi Haftasının Teması “Peygamberimiz ve Gençlik” Olarak Belirlenmiştir”

Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, Mevlid-i Nebi Haftasına ilişkin açıklama yaptı.

İl Müftüsü Taşcı:  “Mevlid-İ Nebi Haftasının Teması “Peygamberimiz ve Gençlik” Olarak Belirlenmiştir”
İl Müftüsü Taşcı:  “Mevlid-İ Nebi Haftasının Teması “Peygamberimiz ve Gençlik” Olarak Belirlenmiştir” adminn

1989 yılından beri Diyanet İşleri başkanlığının tamamen kendi inisiyatifi ile İlahiyat fakülteleriyle istişare ederek “Kutlu Doğum Haftası” ismiyle planladığı ve uygulamaya koyduğu hafta 2017 yılından itibaren “Mevlid-i Nebi” haftası olarak kutlanmaktadır.

2018 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası temasının “Peygamberimiz ve Gençlik” olarak belirlendiğini ifade eden Taşcı, “Diyanet İşleri Başkanlığımızca 2018 Yılı Mevlid-i Nebi Haftası teması “Peygamberimiz ve Gençlik” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda hafta boyunca tüm il ve ilçelerimizde hatta köylerimizde Mevlid-i Nebi Haftası’na yönelik programlar icra edilecektir” dedi.

“Mevlid-i Nebi” haftasını gerçekleştireceklerini etkinliklerle kutlanacağını ifade eden Adıyaman İl Müftüsü Mehmet Taşcı, “Mevlid-i Nebi etkinlikleri kapsamında ceza-infaz kurumları, huzurevleri, çocuk/sevgi evleri, hastaneler, gençlik merkezleri, ilk, orta ve yükseköğretim kurumları, öğrenci yurtları, geçici barınma merkezleri, engelli rehabilitasyon merkezleri, bağımlılıkla mücadele eğitim merkezleri vb. mekanlarda gerçekleştirilen etkinlikler ile illere gönderilen kadın irşat ekiplerinin gerçekleştirdiği programlar, haftanın amacına ulaşmasında önemli bir katkı sağlamakta, bu programlar sayesinde, zikredilen kesimler de Mevlid-i Nebi Haftası'nın heyecan ve coşkusundan istifade etme imkânı bulmaktadırlar” diye konuştu.

“Mevlid-i Nebi” haftasının önemine değinen Taşcı, “Bu yılın temasının Hz. Peygamber ve Gençlik olarak belirlenmesi geniş kapsamlı bir istişare neticesinde gerçekleşmiştir. Hz. Peygamber (sav)’in etrafına baktığımızda gençlerin öne çıktığını görürüz. Genç sahabiler onun etrafında kenetlenmiş kendi canlarından öte can bilmişler onu. Hz. Peygamber İslam’ı tebliğ ederken, toplumun yeniliğe açık, idealist ve enerjik kesimini oluşturan gençlerden büyük ölçüde destek almıştır. Nitekim ilk Müslümanlardan birkaç kişi 50 yaş civarında, birkaç kişi 35 yaşın üzerinde, geri kalan çoğunluk ise 30 yaşın altında bulunuyordu. Mesela genç yaşta İslam'ı kabul edenlerden Hz. Ali 10, Abdullah b. Ömer ve Ubeyde b. el-Cerrah 13, Ukbe b. Amir 14, Cabir b. Abdullah ve Zeyd b. Harise 15, Abdullah b. Mesud, Habbab b. Eret ve Zubeyr b. Avvam 16, Talha b. Ubeydullah, Abdurrahman b. Avf, Erkam b. Ebi'l-Erkam, Sa'd b. Ebi Vakkas ve Esma bint Ebî Bekr 17, Muaz b. Cebel ve Musab b. Umeyr 18, Ebû Musa el-Eşari 19, Cafer b. Ebî Talip 22, Osman b. Huveyris, Osman b. Affan, Ebû Ubeyde, Ebû Hureyre ve Hz. Ömer 25-31 yaşlarında idiler. Hz. Peygamberin, “Allah’ın (arşının) gölgesinden başka hiçbir gölgenin olmadığı o günde yedi sınıf insanın Allah’ın (arşının) gölgesinde gölgeleneceği” haber vermesi ve hadiste ilk olarak “adaletli yönetici”, ikinci sırada da “Rabbine ibadetle yetişen genç”i zikretmesi O'nun bütün gayret ve hedefinin, inançlı, dindar, ahlaklı ve iffetli bir gençlik oluşturabilmek olduğunu görürüz. Bu yılki temanın gençlere yönelik olmasıyla, asrımızda da sahabe gibi dertli nesiller yetiştirmeye vesile olması temenni edilmektedir. Hz. Peygamber (sav) ’in 11 Rebiu’l-Evvel ayında Dünyayı teşrifleri bu yıl miladi takvime göre 19 Kasıma denk gelmektedir. Hafta boyunca (17 - 23 Kasım) İl müftülüğümüzce çeşitli etkinliklerle “Mevlid-i Nebi Haftası” kutlanacaktır. Hafta münasebetiyle Adıyaman Müftülüğünce icra edilecek programları şu şekilde sıralamak mümkündür” açıklaması yaptı.

 

“Mevlid-i Nebi” haftası kapsamında gerçekleşecek etkinlikler; Kur’an kursları öğrencileri arasında “İlk Müslümanlar Arasında Gençlerin Yeri” konulu kompozisyon yarışması. 15 Kasım Perşembe Engellere yönelik çiğköfte programı 17 Kasım Cumartesi günü saat 05:30’da Yeni pınar camisinde Sabah Namazı Buluşması. Üniversite öğrenci yurtlarına yönelik ve tüm vatandaşlarımızın da katılabileceği, konuşmacı olarak DİB Uzmanı Mustafa Irmaklı’nın katılacağı konferans 17 Kasım Cumartesi günü saat 20:00’da TPAO Konferans salonunda gerçekleşecektir. 19 Kasım Pazartesi günü saat 20:00’da Gençlik Merkezi Engellilere yönelik Çiğ köfteli program.  Okullara yönelik çeşitli ziyaretler.

Açık ve kapalı Cezaevlerine yönelik programlar. 19 Kasım Pazartesi günü saat 19:00’da ulu camide Mevlid-i Şerif programı. Şehit Ailesi Ziyareti. Engellilere yönelik ziyaretler. Bağımlılara yönelik Rehabilitasyon Ziyareti. 23 Kasım Cuma günü saat 15:00, Kab Camisinde Mevlidi Nebi Aşı

Adıyaman Müftülüğünce Mevlid-i Nebi haftası münasebetiyle hazırlanan ana program ise 21 Kasım Çarşamba günü saat 20:00’da Perre Düğün Salonunda gerçekleştireceği “Hz. Peygamber ve Gençlik” temalı programın konuğu ise N. Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Altıntaş olacak.

Haber Merkezi

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Şehit Er Onur Boztemir Şehadetinin 9. Yılında Dualarla Anıldı
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi
Besni’den Yemen’e Yardım Kermesi